ŠUMPERK: Od 12. do 21. srpna 2016 se v Šumperku uskuteční Setkání mladých amatérských divadelníků (S.M.A.D.) – Dílna Šrámkova Písku – Šumperk 2016, kde se každoročně setkávají mladí lidé s aktivním zájmem o divadlo z celé republiky. Seznamují se zejména s netradičními a hraničními obory a tendencemi amatérského divadla. Setkání je doprovázeno inspirativními vystoupeními amatérských souborů a dalšími akcemi.
Na programu je předávání praktických zkušeností i hodnocení vlastní práce. Akce je zakončena společným vystoupením všech tříd. Šumperská dílna je jednou z mála platforem pro setkávání a vzájemnou inspiraci českých a slovenských divadelníků, programově se věnuje jejich společné práci a soužití obou kultur se společnými kořeny.
V letošním roce proběhnou v Šumperku následující dílny:
Třída A – OPERETA: druh, který se stal žánrem
Přehlídka žánrových klišé divadelního druhu, který je na ně nejen nejbohatší – ale stal se i jejich synonymem. Během práce se zamyslíme i nad smyslem a významem operety jako takové – a jejími přesahy mimo divadelní jeviště.
Lektoři: Lukáš Rieger – herec, pedagog herectví JAMU Brno a Miroslav Ondra – herec, dramaturg, pedagog muzikálového herectví a hudebník. Oba spolupracují s nezávislým divadlem BURANTEATR Brno.
Třída CV (30+) – SVATBA nebo SVATBA?
Herecká třída pro ostřílené divadelníky nastuduje aktovku Bertolta Brechta nebo Antona Pavloviče Čechova. O volbě textu bude rozhodovat složení a zaměření hereckých seminaristů – konfrontace vyznavačů Brechta a Stanislavského!
Lektor: Václav Klemens – režisér a pedagog, umělecký šéf Divadla loutek Ostrava.
Třída G – Internetový analfabetismus (autorské divadlo)
Co všechno způsobuje internetový analfabetismus? Kolik z nás je internetových analfabetů? Co všechno nám hrozí? Proč nevěříme cokoliv cizímu člověku, ale věříme tomu, co čteme od cizích lidí na internetu? Divadlo je ideální prostor k tomuto vážnému tématu.
Lektor: Patrik Lančarič – slovenský divadelní a filmový režisér
Třída H – Pantomima, groteska a krátké video
Účastníci se v první části semináře seznámí se základy pantomimy, akrobacie (technika pádů), jevištního pohybu a dramatizace příběhů do „neverbálna“. V druhé části se pokusí získané dovednosti použít k natočení krátkých grotesek moderní formou („youtubácké skeče“, ale beze slov).
Lektor: Michal Hecht – mim, režisér a pedagog a lektor.
Pořadatelé očekávají přibližně 50 účastníků, uskuteční se 5 doprovodných programů.
Veřejná závěrečná prezentace začíná v Divadle Šumperk v sobotu 20. 8. 2016 v 19 hodin.
Akci pořádá NIPOS-ARTAMA pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana, z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a města Šumperk a ve spolupráci se Společností amatérské divadlo a svět, z. s., Divadlem Šumperk a Střední zdravotnickou školou v Šumperku.
Kontakty pro média:
Alena Crhová, NIPOS-ARTAMA, tel: 604 569 781, email: crhova@nipos-mk.cz
Karel Tomas, NIPOS, tel.: 603 480 111, email: tomas@nipos-mk.cz
Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel: 221 507 943, email: hancilova@nipos-mk.cz
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?