OLOMOUCKÝKRAJ: V pondělí 1. srpna bude zahájena registrace zájemců o Seniorské cestování v Olomouckém kraji. Projekt, který nabízí výlety osobám starším šedesáti let, spustilo hejtmanství poprvé před osmi lety. Zájem o výlety na atraktivní místa regionu se každým rokem zvyšuje.
„Vedení Olomouckého kraje se rozhodlo vyhovět velkému zájmu lidí o tento způsob cestování a pro letošek opět navýšilo kapacitu zájezdů. Na putování po našem regionu se tak vydají na tři tisíce seniorů. Částka určená na projekt byla ve výši 1,5 milionu korun, nicméně v rámci veřejné zakázky na realizaci Seniorského cestování byla vysoutěžena cena ve výši 1 167 790 korun,“ řekl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.
Seniorské cestování je zaměřené na aktivity dříve narozených obyvatel našeho regionu, kterým umožní navštívit zajímavá místa Olomouckého kraje. První zájezd se uskuteční 18. srpna a možnost cestovat budou mít senioři až do října tohoto roku.
Senioři se letos podívají například do nově otevřeného zámku v Čechách pod Kosířem, který mimo tradiční zámecké expozice nabízí také filmovou - zaměřenou na dílo Jana a Zdeňka Svěrákových. Zavítají i do Muzea kočárů, které představuje ojedinělou a největší sbírku historických kočárů, saní a luceren. Velmi oblíbená je prohlídka přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Dalším technicky zaměřeným výletem bude návštěva Hornického skanzenu ve Zlatých Horách, který se letos rozšíří o strážní věž, funkční tavicí pec a dům řemesel. V nabídce samozřejmě nechybí oblíbené hrady Šternberk a Helfštýn nebo město Olomouc. Spíše v relaxačním duchu se pak ponesou výlety mířící do Priessnitzových léčebných lázní nebo do Termálních lázní Velké Losiny.
„Organizační část celého projektu zajišťuje cestovní kancelář vybraná v rámci výběrového řízení. Olomoucký kraj pak kontroluje řádné plnění smlouvy. V zájmu kvalitní služby a zodpovědného přístupu každého účastníka je nastavena finanční spoluúčast ve výši 200 korun. Senior z našeho kraje pak může absolvovat pouze jeden výlet,“ doplnila náměstkyně hejtmana Yvona Kubjátová.
Stejně jako v loňském roce se do přípravy projektu zapojila také Krajská rada seniorů Olomouckého kraje. Její zástupci měli možnost připomínkovat podmínky zadávací dokumentace i smlouvu.
Senioři budou osloveni zejména prostřednictvím tištěných i elektronických letáků, médií a také přes krajskou radu seniorů.
Od 1. srpna bude navíc zprovozněna na adrese: www.seniorskecestovani.eu webová stránka určená přímo zájemcům o cestování. Ti mohou pro tento účel využít také klientské centrum v Hotelu Flora, Krapkova 34, Olomouc, Turistické informační centrum Olomouc či další smluvní partnery - zejména turistická informační centra v Olomouckém kraji (např. Litovel, Uničov, Šternberk, Prostějov, Šumperk a další jsou v jednání). Cestovní kancelář bude přijímat objednávky na telefonních číslech 585 204 627, 585 204 629 a 606 780 178.
Doplňující informace k vybrané CK:
Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu
cestovní kancelář
email: info@central-moravia.cz
Klientská centra:
Hotel Flora, Krapkova 34, Olomouc,
Turistické informační centrum Olomouc, Horní náměstí (podloubí radnice)
Prodej výletů: pondělí – čtvrtek: 9:00 – 16:00, pátek: 9:00 – 12:00
Prodej výletů u smluvních partnerů (turistická informační centra) dle otevírací doby jednotlivých center.
Kamila Navrátilová, tisková mluvčí
Odbor tajemníka hejtmana
oddělení mediální komunikace a marketingu
vedoucí oddělení
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?