LIBEREC: V Liberci se poprvé ve dnech 3. až 7. července 2016 uskutečnila ve spolupráci umělecké agentury Ambrozia Praha a Divadla F.X.Šaldy AMBROZIÁDA. Výběrového kurzu se zúčastnilo na čtyřicet zájemců o činoherní herectví, zpěv, muzikál, balet, tanec, dabing, improvizaci, filmový střih a řadu dalších uměleckých činností. Ambrozia pořádá tradičně letní kurzy již řadu let po celé prázdniny v Praze, Brně, Hradci Králové i dalších městech.
Liberecký turnus byl však v několika ohledech výjimečný; nejen, že město pod Ještědem Ambroziádu přivítalo poprvé, ale premiérově se také uskutečnila v prostorách skutečné divadelní scény – ve zkušebnách a na jevišti Malého divadla. Kurz byl výběrový a nebyl také určen začínajícím dětem a mládeži, ale především již absolventům předešlých kurzů i dospělým.
Po bok dlouholetých lektorů jako je Jan Přeučil, Tereza Kostková nebo Eva Hrušková se přiřadili i členové souboru Divadla F.X.Šaldy a Naivního divadla Liberec, za činoherce Jana Hejrejt Vojtková a Marek Sýkora, za balet Petra Březovská.
Celotýdenní úsilí bylo zakončeno sobotní přehlídkou jednotlivých sekcí na scéně Malého divadla, které předvedly ukázky svého úsilí.
Kurzy improvizace vedl Marek Sýkora z Naivního divadla, herecká třída pod vedením J. H. Vojtkové nastudovala autorský projekt Deník J.M., který vznikl na základě tragické události, příběhu dívky, která se nedokázala vyrovnat se šikanou a psychickým týráním svého okolí. Smutná událost její sebevraždy v loňském roce šokovala celý Liberec. Představení z části fiktivní, z části také odrážející autentický deník školačky bylo částečně pro mladé herecké naděje jakousi terapií a projekcí, ve které se mohly podělit i o své vlastní zkušenosti.
Věřme, že všem začínajícím hercům i pořádající agentuře se v Liberci líbilo, z prvního ročníku se stane tradice a minimálně s některými talenty se v budoucnu setkáme na jevištích či filmových plátnech.
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.