středa
25. prosince 2024
svátek slaví Boží hod vánoční, 1. svátek vánoční
Foto hlavních představitelů, zleva: Tomáš Smička, Jan Kříž, Regina Rázlová, Pavel Vítek, Hana Holišová, Daniel Bambas
© archiv Janise Sidovského



Legendární příběh Noci na Karlštejně znovu ožívá

Autor článku: 
Karel Souček

KARLŠTEJN: Magické prostředí, hvězdné obsazení a legendární hity. To jsou nejsilnější atributy muzikálu Noc na Karlštejně, který se po 45 letech v novém originálním nastudování režiséra Václava Knopa vrací na hrad Karlštejn. Dvanáct představení se odehraje v červenci a srpnu pod širým nebem na Purkrabském dvoře, premiéra se uskuteční v sobotu 2.  července. Producentem muzikálu je Janis Sidovský, kterému jsme položili několik otázek.

Je hlavním důvodem uvedení Noci na Karlštejně letošní výročí Karla IV.?

   Přesně tak, muzikál se na hradě bude hrát vůbec poprvé v historii a to právě na počest 700. výročí narození císaře Karla IV. Před 45 lety tu byla uvedena činoherní verze od Jaroslava Vrchlického, písničky Karla Svobody ale v profesionálním provedení na nádvoří zaznějí v premiéře až s námi.

 

Podle jakých kritérií jste vybíral do tohoto muzikálu účinkující?

    Budete se možná smát, ale podle energie. Samotný Karlštejn je magické místo, otec vlasti nechal údajně hrad vybudovat podle svých esoterických schopností na místě prastaré svatyně. Muzikál Noc na Karlštejně je po nějakém čase první velký projekt, kterým hlásím návrat jako producent, takže jsem hodně na intuici spoléhal. Není náhoda, že jsme například zveřejňovali předprodej v den novoluní. A s obsazením je to podobné, i když v tomto případě bylo rozhodující, zda umělci role zvládnou, protože tam jsou poměrně obtížné pěvecké party. Karel Svoboda psal průzračnou hudbu, kde je každé intonační zakolísání znát. A Noc na Karlštejně vyžaduje také herecké kvality, nestačí jen přejít zprava doleva a lomit rukama. V představení je spousta komiky a dialogů, které herci prostě musí dobře zahrát, aby vyzněly správně.

 

Bude se dějově nějak zásadně lišit vaše verze od slavného filmu?

    Ne, ani to není možné. Hrajeme jevištní adaptaci, kterou zpracoval Zdeněk Podskalský ml., syn režiséra legendární filmové předlohy. Do role Karla IV. jsem obsadil Daniela Bambase, jehož znáte třeba z Divadla Na Vinohradech. Věkem odpovídá Karlu IV., vždyť mu při založení Karlštejna bylo pouhých 32 let. Elišku hraje skvělá Hana Holišová, v dalších rolích se představí Regina Rázlová, Jan Kříž, Pavel Vítek, Ivana Korolová, Václav Knop, Miloslav Mejzlík nebo Tomáš Smička, který je, podle mě, velkým překvapením naší inscenace. Postava Peška, kterou ve filmu hrál Jaromír Hanzlík, mu jde výborně.

 

Kdy jste začal s přípravou Noci na Karlštejně a co bylo z hlediska producenta nejsložitější?

    Největším oříškem bylo dostat se na Karlštejn. Ten nedobyli ani husiti a my usilovali o uvedení představení několik let. Nakonec pomohlo štěstí v podobě výročí Karla IV. a ochota kastelána i jeho zástupce se na spolupořádání limitované série 12 představení dohodnout. Na nádvoří produkuji koncerty a představení už od roku 2004 a jsem rád, že důvěru managementu hradu Karlštejn mám.

 

Zazní v muzikálu písně, které jsou na CD Noc na Karlštejně?

    Ano, Hoja, hoj, Lásko má, já stůňu, Do věží a všechny ostatní písně budou herci zpívat živě.

 

Opravdu odehrajete jen 12 představení a pak muzikál skončí? Nebo s ním máte další plány?

    S hradem jsme domluveni na uvedení jen této sady představení. Po derniéře 20. srpna si řekneme, zda nás to všechny bavilo a teprve můžeme začít s plány.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky
Články a komentáře
18.12.2024

PRAHA: Nezisková organizace Borůvka Praha o.p.s. pomáhá lidem s tělesným postižením v průběhu celého života. V dětství dopravou do škol, dále fyzioterapií, tréninkovým pracovním programem a završením všeho je pomoc s hledáním pracovního místa a samotné zaměstnávání. Roku 2013 například vytvořila pracovní místa pro absolventy výučního oboru šití oděvů – dílnu švadlen s tělesným postižením, která nyní spolupracuje s Královskou kapitulou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Ta v letošním roce zahájila opravu břidlicové střechy vyšehradské baziliky.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
12.12.2024

ZLÍN: Vázaný památník plný fotografií a ilustrací, které doprovázejí krátké popisky, věnoval Muzeu jihovýchodní Moravy Jiří Strbačka z Horní Lidče. Památník vytvořil jeho strýc, Rudolf Lenhard, partyzán, který operoval na Ploštině, po válce pomáhal s její obnovou a později se zapojil do třetího odboje. V roce 1950 jej nechal komunistický režim za protistátní činnost popravit.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
19.12.2024