sobota
23. listopadu 2024
svátek slaví Klement
© NPÚ ČB



Tesařští učni z Čech a Francie na zkušené u Jakobínky v Rožmberku nad Vltavou

ROŽMBERK: Experimentální projekt restaurování středověké věže Jakobínky v Rožmberku nad Vltavou získává další rozměr. Tesařští učni z Čech a Francie si tu osvojují tradiční rukodělné techniky a pomáhají tak s další fází stavby středověkého lešení okolo věže. Během třech květnových týdnů probíhá první z chystaných specializovaných workshopů na věži Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou.

V rámci výměnného pobytu programu ERASMUS přijelo osm tesařských učňů z Francie, aby nasbírali cenné zkušenosti a zapojili se tak do probíhajícího projektu restaurování a obnovy středověké hlásky. Společně s nimi se učí tradičním rukodělným technikám stejný počet tesařských učňů ze Střední školy řemeslné v Jaroměři.

Autorem projektu na stavbu neobvyklého dřevěného lešení je tesařský mistr Petr Růžička. Účastníci rožmberské tesařské praxe tak mají ojedinělou příležitost učit se a pracovat pod vedením odborníka na slovo vzatého. „Během tohoto společného řezání se mladíci učí pracovat se sekerami. Pomocí nich formátují fošny, vyrábějí kolíčky na lešení a pomáhají při manipulaci s vrátkem, který vytahuje do požadované výšky lešenové vazby,“ popisuje náplň práce účastníků workshopu Petr Růžička.

„V praxi si chceme v maximální možné míře ověřit historické stavební postupy a technologie.  Záměrem je zachránit a zpřístupnit významnou památku a současně také zachraňovat a uchovávat znalost historických řemesel,“ uvádí autor projektu Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích. „Velmi nás proto těší příležitost zapojit do neobvyklého procesu stavby středověkého lešení i mladé a nadějné tesařské učně, kteří mohou nabyté zkušenosti uplatnit během své budoucí praxe a šířit dál povědomí o jejich využitelnosti i v dnešní moderní a technicky vyspělé době nejen v Čechách, ale i v zahraničí,“ pochvaluje si Petr Pavelec.

Projekt restaurování a obnovy věže Jakobínky začal na podzim 2013 ručním kácením stromů v nedalekém lese a jejich následným ručním odkorňováním a opracováním. Přípravy na stavbu netradičního středověkého lešení byly zahájeny v září 2015 slavnostním zatlučením kotvících kůlů pomocí autentického historického nástroje zvaného beranidlo. Vzhledem ke svažitému terénu okolo věže bylo nutné vyměřit základové prahy pro stavbu lešení. K tomuto účelu však nebyl využit moderní nivelační přístroj, ale ověřený historický postup – zavěšená krokvice a latě. Lešení postupně roste na deseti základových prazích a v průběhu letních měsíců 2016 by mělo dosáhnout do výšky 50 m až ke krakorcům. Na jaře následujícího roku bude na vrcholu věže osazena funkční replika středověkého otáčecího jeřábu, jehož autorem je také Petr Růžička.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory společnosti E.ON.

Mgr. Jitka Skořepová
vztahy k veřejnosti, PR

nám. Přemysla Otakara II. 34
370 21 České Budějovice
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024