PRAHA: Celorepublikový festival Májový svět vstupuje v Praze do svého třetího týdne, v němž nabízí dospělým a dětem nevšední kulturní programy. Na většinu z nich je vstup zdarma. Koordinátorem festivalu Májový svět je stejnojmenná neformální skupina, která chce touto akcí podpořit kulturní dění v regionech.
Davos je místo známé všem světovým celebritám, vznáší se nad Švýcarskem, kde se zrodilo hnutí Dada. V úterý 17. května od 19 hodin proběhne na pražském Žižkově ve vinárně a antikvariátu Winetikvariát (Štítného 30) četba z dadaistického románu Davos, prózy Štěpána Chába a Jiřího Kačura, která je zde čtena na pokračování.
Program autorského čtení, Večer přiměřených depresí, bude plný živé hudby a milých překvapení. Můžete jej navštívit v pátek 20. května od 19 hodin – rovněž na Žižkově. Místem dění bude kavárna Jiný Kafe (Táboritská 9). Vystoupí například básnířka Luciana Klobušovská. Své literární hosty uvede Zora Šimůnková.
Pro rodiče s dětmi je na v sobotu 21. května od 14 hodin připravena Májová pohádka. V košířském lesíku každé jaro vykvétají sasanky i pampelišky. Na změně rázu Cibuleckého háje měl velký podíl hrabě Leopold Thun Hohenstein. Děti se tak dostanou do ráje představ na dvůr pana hraběte – dozví se například mnohé o historii Košíř, setkají se s Bílou paní, vypravěčkou; s lučištníkem se naučí střílet z luku, s panem polesným budou pečovat o ptáčky, ti nejodvážnější dostanou meč a budou moci bojovat s ohromným drakem. Nakonec přijde pan pošťák a všichni zabalí společně maskota festivalu Májový svět čarodějnici Zubejdu do cestovního balíčku. Ve čtvrtém týdnu po ukončení pražských akcí se pak pošle na dalekou cestu do Buštěhradu, kde se v červnu odehrají v rámci festivalu další akce.
Následně se festival odehraje také v dalších městech: Sedlčany (září), Černošice (říjen), Vlachovo Březí (listopad), Nová Včelnice (leden), Vonoklasy (duben).
Seznam dalších pořadů festivalu naleznete na webu www.majovysvet.cz
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.