Nejkratší Shakespearovu hru MACBETH si pro vyvrcholení benefičního openair divadelního festivalu vybrali studenti sdružení v umělecké skupině OLDstars. Výtěžek z červencového víkendu již potřetí věnují ve prospěch augustiánského kláštera v Roudnici nad Labem. Přijeďte se s nimi před půlnocí v sobotu 9. července 2016 poklonit památce největšího dramatika.
OLDstars své léto tradičně věnují benefici. Pomáhají uměním. Do Roudnického kláštera přivezou o víkendu 8. - 10. července 2016 dvacítku svých divadelních inscenací nejrůznějších žánrů. Těšit se můžete na Strinbergova PELIKÁNA, Mrożkův STRIPTÝZ NA ŠIRÉM MOŘI, Kunderovy MAJITELE KLÍČŮ, PSYCHOZU 4:48 Sarah Kane, německý POSLEDNÍ OHEŇ, irský OSIŘELÝ ZÁPAD, ruskou klasiku REVIZOR, autorské inscenace: LINKA DUVĚRY, TORPÉDO PRO TEBE, nebo historické fikce JAN A JANA či NEVYSLOVENÉ. Divadlo rozžije rozlehlý areál kulturní památky. Hrát se bude v tajemných sklepeních, barokní aule, gotickém ambitu i pod širým nebem.
Hlavním lákadlem programu bude unikátní openair noční provedení temné tragédie alžbětinského velikána, jehož 400. výročí úmrtí si letos celý divadelní svět připomíná.
„Macbeth je hra o ješitnosti," říká představitel titulní role dvacetiletý Kryštof Lepšík. Inscenační tradice roli démonického vraha většinou nabídne hercům zralejšího věku. Biologické stáří představitele Macbetha však není pro inscenátory důležité. „Shakespeare napsal skvělou studii rozpínavosti zla v původně počestném hrdinovi,“ vysvětluje dramaturg Martin Satoranský. „Kde se v člověku zlo rodí? Kolik krve může vytéct z jednoho malého popíchnutí? Kdy si dokážeme uvědomit, že v krvi se nedá plavat?,“ ptá se. „Ambice statečnému vojákovi zlomí vaz," odpovídá za jednu z nejznámějších divadelních postav jeden z jejích nejmladších interpretů Kryštof Lepšík.
Diváci mohou svůj zážitek ze studentského divadelního festivalu zintenzivnit využitím možností ubytovat se na víkend ve stanovém městečku uprostřed zahrady působivého historického kláštera. Více informací o benefičním festivalu a kompletní program lze nalézt na www.oldstars.cz.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.