JESENÍK: Měsíc květen je pro lázeňská místa časem otevírání pramenů a zahajováním lázeňských sezon. Nejinak je tomu v Jeseníku. V tamních Priessnitzových léčebných lázních ovšem pro návštěvníky připravili vedle tradičního víkendového programu jednu novinku. Májový bál na promenádě. Ples pod širým nebem má nastartovat novou tradici inspirovanou historií.
„Navazujeme na rok 1839, kdy podle historických pramenů lázeňská šlechta v čele s princem Nasavským a knížetem Lichtenštejnem uspořádala ples v přírodě. Gräfenberk prý tehdy svítil do dáli jako moře plamenů,“ představuje originální zahájení sezony obchodní ředitel lázní Tomáš Rak. Bál se bude odehrávat na promenádě před hudebním altánkem v sobotu 14. května od půl osmé večerní.
Nejen jeho netradiční umístění na loučemi osvětlené promenádě se zurčící Reinholdovou fontánou by mělo vybízet k účasti. Na bál v koňském kočáře přijede Vincenz Priessnitz s chotí a po celý večer bude na plese přítomna další zajímavá návštěva: „Plesu se bude účastnit osm párů z východočeského Spolku panstva na tvrzi Žíželeves, kterému učarovala Priessnitzova doba, tedy tzv. biedermeier. Páry budou tančit mezi ostatními hosty, korzovat a proběhne také módní přehlídka nádherných zdobených šatů s vyšívanými korzety a bohatými krinolínami,“ popisuje Rak. Svou kreativitu však mohou předvést i přítomní hosté. Nejoriginálnější historický doplněk nebo přímo celý oděv organizátoři odmění zajímavou cenou. O historickou návštěvu ovšem nebudou ochuzeni ani hosté odpoledního programu na lázeňském hřišti. Krásné historické róby spolek představí i tam.
Více se o bále a víkendovém programu dozvíte na www.priessnitz.cz nebo na facebooku.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.