BENEŠOV: Již patnáctý ročník přehlídky Dny divadla Svatopluk uzavře ve čtvrtek 28. dubna soubor Mrsťa Prsťa z Kouřimi. Od 19.30 hodin uvede v benešovském Městském divadle Na Poště adaptaci Shakespearovy hry Mnoho povyku pro nic aneb sir William by se divil.
„Na pozvání divadla Svatopluk vystupujeme v Benešově poprvé. Ale tento divadelní soubor známe, setkali jsme se s ním přes náš spřátelený soubor Zornice Maršovice vedený Bohumilem Ježkem,“ vysvětlil principál kouřimského divadla Martin Drahovzal.
Klasika v neklasickém hávu, tedy Mnoho povyku pro nic, měla premiéru v prosinci 2014 a ochotnické divadlo uvedlo dosud zhruba dvanáct repríz. Představení v režii Martina Drahovzala bylo oceněno na přehlídkách v Sadské (Klicperovy divadelní dny 2015) a Vysokém n. Jizerou (Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim 2015), kde bylo nominováno do programu přehlídky amatérských divadel Jiráskův Hronov 2016.
„Se Shakespearem jsme kdysi začínali, konkrétně s představením Romeo, Julie a atd., a proslavili jím náš soubor po celé České republice. Takže po letech, zvláště s blížícím se Shakespearovým rokem, byla volba jasná,“ vysvětlil principál důvody zařazení této hry do repertoáru. A co bylo při přípravě nejsložitější? „Najít klíč, jak hru inscenovat ´po našem´. Tedy ne tak, jak se obvykle hrává a jak ji znají všichni, ale hledat opět náš originální způsob převyprávění tisíckrát vyprávěného příběhu. A to se, myslím, podařilo. Alespoň se tak vyjadřují diváci i odborné poroty na krajských i národních přehlídkách,“ dodal Martin Drahovzal s tím, že soubor Mrsťa Prsťa momentálně opět hledá neotřelý titul, který by oslovil divadelníky i diváky.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.