čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Štítek firmy Emanuela Štěpána Petra
© PROVARHANY (archiv)



Podpora varhanní kultury v České republice je cílem spolku PROVARHANY

DOBRUŠKA: Když dvěma koncerty pro všechny dárce vrcholilo 7. listopadu 2015 roční úsilí skupiny nadšenců o záchranu varhan v Husově sboru v Dobrušce, cítili její členové obrovskou úlevu a také zadostiučinění. Nejlepší odměnou pro lidi, kteří jakkoliv pomohli, byly tóny vydávané po desítkách let královským nástrojem na kůru tohoto kostela. Úspěch akce, a zejména rychlost, s jakou proběhla, vzbudil zájem v regionu a stal se příkladem pro ostatní. Zároveň ale utvrdil varhaníka Pavla Svobodu, který jako umělecký ředitel Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka záchranu dobrušského nástroje inicioval, v přesvědčení, že je nutné dát podobným aktivitám oficiální rámec. Proto ještě před koncem roku 2015 vznikl spolek, zaměřený na veřejně prospěšnou činnost v oblasti podpory varhanní kultury v České republice.

Autor článku: 
Dana Ehlová

O důvodech vzniku spolku Pavel Svoboda řekl: "Náš tým fungoval neorganizovaně a neformálně už delší dobu. Stav historických varhan je často alarmující, vlastníci a odpovědní lidé obvykle nemají dostatek informací, někdy ani nevědí, že se peníze na opravy a restaurování dají sehnat i jinde než v jejich obci nebo městě. Důsledkem jsou někdy neprofesionální zásahy do cenných nástrojů. Některé nástroje se nechávají ´sežrat´ červotočem. Bohužel, mnoho nástrojů se nedožije poloviny tohoto století, a proto je nutné okamžitě něco udělat a dohnat ten 60 až 70 let dlouhý deficit, který máme vůči západním zemím."

Spolek dostal dostatečně vypovídající název PROVARHANY a jeho činnost se nesoustředí jen na záchranu nástrojů, bude mnohem širší. "Prioritou jsou lokální aktivity za účelem zvýšení zájmu nejen vlastníků a veřejnosti, ale také státní správy. Představitelé měst nebo páni faráři často netuší, jaký skvost tady mají a jak se tím dá zatraktivnit město či konkrétní prostor. Chtěli bychom dělat i edukativní projekty, výlety, besedy a podobné akce," vysvětluje varhaník a předseda spolku.
Značnou výhodou Pavla Svobody je, vedle velkého množství elánu a energie, kterými disponuje, také znalost prostředí u nás i v zahraničí, což mu na jedné straně dává možnost srovnání, na straně druhé ho ale v tom nejlepším smyslu slova "provokuje" leccos změnit: "Často jezdím do Německa, Rakouska nebo Francie a závidím ty upravené vesničky, silnice tam obvykle nejsou děravé apod. S porovnáním našich a jejich varhan a péčí o ně je to velmi podobné, spíš jsme na tom mnohem hůř, než se silnicemi. Problém je, že většinou nemáme placená místa ředitelů kůrů, chybí odborníci a profesionální dohled. Není to tak naštěstí všude, ale s tímto stavem se nelze spokojit."

Spolek PROVARHANY se tedy vyprofiloval zcela jasně. Pro letošní rok má před sebou několik již rozpracovaných projektů s rozdílnou mírou zapojení. Vloni byla zahájena celková oprava varhan postavených roku 1872 dílnou rychnovského varhanáře Amanda Hanische v kostele sv. Prokopa v Přepychách a tady členové spolku pomohli s rozjezdem celé akce (zajištěním odborného posudku varhanáře i doporučení hlavního organologa NPÚ), dále přípravou tzv. adopce varhanních píšťal a benefičních koncertů v roce 2016 (dne 10. června vystoupí v rámci Noci kostelů v Přepychách houslista Jaroslav Svěcený), nyní se podílí na medializaci akce a oslovování potencionálních dárců. 
Dalším velkým cílem je záchrana varhanního pozitivu v kostele sv. Marie Magdaleny v Deštném v Orlických horách, který je kulturní památkou. Jedná se o jediný nástroj varhanáře Franze Fingera z roku 1878, dochovaný téměř v původním stavu, ale jeho stav je naprosto alarmující. Zde spolek převzal na základě dohody s místní farností veškerou iniciativu. Také na tento nástroj je již zpracován posudek varhanáře, stejně jako stanovisko NPÚ a rozhodnutí úseku památkové péče MÚ Dobruška, již byla podána žádost na Krajský úřad Královéhradeckého kraje o dotaci z programu Obnova historických varhan.

V přípravě je i vydání publikace o generální opravě varhan v Husově sboru v Dobrušce, jejíž pracovní název je Příběh Schusterových varhan (1904), přes Sudety až do Dobrušky, která by měla obsahovat i CD s nahrávkou varhaníka Pavla Svobody. Pokud se podaří tento záměr realizovat, veřejné představení se uskuteční u příležitosti prvního výročí dokončení obnovy královského nástroje v kostele CČSH v Dobrušce, tedy v listopadu 2016.   
Spolek PROVARHANY také iniciuje umístění pamětní desky na rodném domě významného stavitele varhan Emanuela Štěpána Petra, který se narodil 25. prosince 1852 v Opočně, a jeho dílna postavila neuvěřitelných 351 nástrojů. Zviditelnění tohoto opočenského rodáka, který zemřel 26. února 1930, patří mezi jednoznačné priority roku 2016.

 

Více informací: www.provarhany.cz

 

 

  

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024