pondělí
4. listopadu 2024
svátek slaví Karel
Děti Antonína Kaliny
© Foto: archiv ČT



Neznámý hrdina, který zachránil přes tisíc židovských dětí

ČESKÁ REPUBLIKA: Zachránil více lidí než sir Nicolas Winton nebo Oskar Schindler, přitom jej téměř nikdo nezná. Před nejhorším osudem uchránil tisícovku židovských dětí, včetně dvou budoucích držitelů Nobelovy ceny. Ve filmu Děti Antonína Kaliny nyní Stanislav Motl odkrývá neuvěřitelný příběh věčného bouřliváka, třebíčského rodáka, který v pekle buchenwaldského koncentračního tábora dokázal téměř nemožné. Objevný dokument budou moci diváci na obrazovkách České televize sledovat v úterý 24. ledna ve 20.55 na ČT2 u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Den před televizní premiérou Česká televize v Kalinově rodné Třebíči uspořádá projekci pro místní studenty.

Autor článku: 
Alžběta Plívová

„Se jménem Antonína Kaliny jsem se prvně setkal v polovině devadesátých let v Izraeli při debatě s několika historiky a pamětníky. Bylo to pro mě něco neuvěřitelného. Vůbec jsem nechápal, že se o tomto člověku, v Izraeli tolik uctívaném, u nás vůbec neví,“ říká autor dokumentu Stanislav Motl a dodává: „Právem obdivujeme světově proslulé zachránce Židů, jakými byli Oskar Schindler či Nicholas Winton. Antonín Kalina se však od obou těchto mužů zásadně lišil. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo doslova o život. Byl totiž vězněm koncentračního tábora. Politickým vězněm, který měl v průvodních listinách gestapa napsáno ‚Návrat nežádoucí‛.“

Antonín Kalina zemřel v roce 1990 v Praze, ve věku 88 let. Vlivem jeho vlastní skromnosti i povahy dané doby se uznání za své obrovské hrdinství dočkal až posmrtně. Upozornili na něj, když dospěli, nejprve přímo ti, které zachránil. „Dnes jsou roztroušeni po celém světě. A jsou mezi nimi skutečně významné osobnosti, dokonce dva nositelé Nobelovy ceny, Elie Wiesel, který získal cenu za mír, a Imre Kertész,“ říká dramaturg Martin Červenka. Kreativní producentka, v jejíž tvůrčí skupině pořad vznikl, Lenka Poláková jej doplňuje: „Ani Schindler, ani Winton na rozdíl od Kaliny nenasazovali při zachraňování dětí svůj život. Navzdory tomu zařídil, aby přežila tisícovka dětí. A Stanislavu Motlovi patří velký dík, že tento příběh objevil a nyní přivedl i na televizní obrazovky.“

Antonín Kalina se narodil v chudinské čtvrti Třebíče, měl dalších devět sourozenců a odjakživa pro strach uděláno. Byl nepřehlédnutelný rebel. Slyšet o něm bylo už na sklonku 30. let. „Jenom v roce 1935 bylo na Antonína Kalinu podáno na 38 žalob. Hlavně za svolávání nepovolených shromáždění. Několikrát se ocitl ve vězení,“ zjistil o něm Stanislav Motl. Jako politický vězeň se tak do koncentračního táboru dostal jako jeden z prvních – už v roce 1939. „Když začaly přicházet transporty z východu, Antonín Kalina si všiml, že v každém z vlaků je vždy dvacet až padesát dětí. Jako zkušený vězeň dobře věděl, že pokud děti zůstanou bez pomoci, nemají žádnou šanci,“ dodává Stanislav Motl.

Antonín Kalina je dokázal v podmínkách podzemního odbojového hnutí v koncentračním táboře Buchenwald různými rafinovanými způsoby uchránit. Jeho počínání představuje napínavý a fascinující příběh laskavého, odvážného a organizačně schopného člověka.

Město Třebíč se odkazu svého rodáka intenzivně věnuje. Den před televizní premiérou proto Česká televize ve spolupráci s třebíčským Městským kulturním střediskem pořádá projekci pro místní studenty. „Město Třebíč díky Stanislavu Motlovi ‚objevilo‘ svého statečného rodáka Antonína Kalinu už v roce 2012. Od té doby systematicky pracujeme na zviditelnění hrdinova odkazu, pořádáme vzpomínkové akce, odhalili jsme pamětní desku,“ říká Jarmila Hanáčková, ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč. „Dne 17. února  u příležitosti 115. výročí Kalinova narození budeme v Židovském městě otevírat malou pamětní síň. Velmi proto vítáme  iniciativu České televize, která den před premiérovým uvedením dokumentu Děti Antonína Kaliny přiváží tento film do Třebíče a promítne jej v kině Pasáž.“

režie: Pavel Dražan // scénář: Stanislav Motl // dramaturgie: Martin Červenka // kamera: Lubomír Stibůrek, Tomáš Svoboda // kreativní producentka: Lenka Poláková

www.ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024