<p>PRAHA: Pražská Galerie umění pro děti GUD pořádá jedinečný workshop s newyorským umělcem Shalomem Neumanem. Shalom bude společně s dětmi z umělecké základní školy ZŠ Vodičkova z Prahy 1 tvořit na Staroměstském náměstí obrazy v uměleckém stylu fusionismus, jehož je sám hlavním představitelem.</p> <p>Podobné workshopy s dětmi realizuje po celém světě.</p> <p>V Praze se workshop s Shalomem Neumanem uskuteční 24. června 2014 od 10 h na Staroměstském náměstí v parku za Staroměstskou radnicí.</p> <p> „V této dílně se děti ocitnout v prostředí všech uměleckých disciplín zároveň. Pomůže jim nebát se experimentovat, tvořit zvukem, pohybem, kresbou, malbou nebo kolážemi. Při tvorbě budou využívat recyklovatelné materiály, barvy, hudební nástroje a různé objekty jako jsou například hračky, které vydávají zvuky a inspirují děti v jejich fantazii.<br /> Budeme společně překračovat hranice mezi hudbou, malbou a herectvím. Objasníme dětem, že dělat umění v jakékoliv umělecké formě a disciplíně vychází vždy z jednoho místa, totiž z vnitřní potřeby tvořit. Práce během této dílny budou vznikat na základě vzájemné spolupráce a interakce všech účastníků. Výsledkem bude společná zeď uměleckých děl<br /> studentů,“ říká sám umělec Shalom Neuman.</p> <p> Při tvorbě svých děl se Shalom řídí zcela odlišnými pravidly. Výtvarné umění se v jeho pojetí neomezuje pouze na tradiční disciplíny jako je malířství, sochařství, grafika, video nebo digitální fotografie, ale že je lze vzájemně kombinovat a propojovat s dalšími uměleckými formami jako je například hudba, tanec, herectví.<br />
Shalom využívá vyhozené nebo odložené předměty každodenního života, které už jejich původní majitelé nepotřebují, a dává jim nový význam, když je umísťuje v neobvyklých spojeních do svých koláží.</p> <p> Shalom Tomas Neuman, představitel fusionismu a multisensorického umění, se narodil v Praze, dětství prožil v Izraeli a žije v New Yorku. Vystudoval malbu a sochařství na Carnegie Mellon University v Pennsylvánii, dále studoval na Fontainebleau Beaux School ve Francii a absolvoval postgraduální studium na katedře sochařství na Indiana University. Je držitelem ocenění Premio Galileo 2000 za umění, XV. edice. Shalom působí v New Yorku a pracuje ve svém studiu v Brooklynu. Část roku tráví pracovně v Praze. Vyučoval na The Cooper Union, Parsons School of Design, Pratt Institute of Technology a jako lektor hostoval také na The School of Visual Arts a Yale. Vystavoval ve Spojených státech, Evropě, Asii, na Středním Východě a v Jižní Americe.</p> <p> Případnou účast potvrďte prosím předem na adrese kocianova@dnagentura.cz.</p> <p> Obrazy vznikají v rámci charitativního projektu Příběhy pro Davídka a finálně budou prodány a vydraženy na pomoc dětem v nouzi.</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.