PRAHA: Celostátní benefiční sbírka AKCE CIHLA na podporu mentálně postižených letos odstartovala již tradičně svůj prodej cihel přímo v centru Prahy na Příkopech. Slavnostní zahájení 20. ročníku celostátní sbírkové kampaně proběhlo v pondělí 29. dubna na rohu ulic Na Příkopě a Havířská. Jelikož byl den zahájení sbírky zároveň i Mezinárodním dnem tance, představila se také taneční skupina TiDiTaDe.
Jubilejní ročník AKCE CIHLA odstartoval houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herec Tomáš Vaněk, kteří jsou patrony sbírky.
Jako každý rok, i letos se v ulicích Prahy prodávají malované a podepsané cihly na podporu mentálně postižených. V pondělí 29. dubna se sešli na rohu ulic Na Příkopě a Havířská příznivci neziskové organizace Portus Praha, která sbírku pořádá, ale i její partneři, zaměstnanci a klienti a všichni letošní sbírku společně zahájili. Velkým překvapením byl tanec na ulici, a to formou flashmob: Tanečníci a bubeníci umělecké skupiny TiDiTaDe začali mezi diváky i náhodnými chodci zničehonic hrát a tančit, k nim se přidali i zaměstnanci a klienti Portusu, kteří tanec pilně nacvičili, a k tanci byli vyzváni i kolemjdoucí. Členové skupiny TiDiTaDe jsou mistry západoafrického tance a hudby, proto se flashmob nesl v duchu tradičních afrických rytmů. Vždyť přece při tanci se dobře bourají bariéry mezi lidmi, ve víru tance se nehledí na to, kdo má jaký handicap.
První otevřený stánek AKCE CIHLA byl tento rok právě zmiňovaný stánek na Příkopech, který je nepřetržitě v provozu od konce dubna do konce září, dále bude stánek na I. P. Pavlova a na Andělu u metra. AKCE CIHLA nepůsobí jen v Praze, ale pomáhá i v regionech, a to ve Středočeském kraji a také na Vysočině v Třebíči. Výtěžek sbírky na Vysočině bude použitý na podporu služeb Stacionáře Úsměv Třebíč a Domovinka Třebíč.
Největší doprovodnou akcí celoroční sbírkové kampaně je open-air festival CIHLAFEST, který se koná v sobotu 20. července 2019 v zahradě chráněného bydlení v obci Slapy. Na festivalu si užijí jak malí, tak dospělí návštěvníci. Od rána budou na venkovních scénách hrát kapely, divadla, na návštěvníky čekají akrobatická představení a nejrůznější worshopy. Pro návštěvníky je také po celý den k dispozici příjemné zahradní občerstvení, dětský koutek a zahradní bazének. Celodenní program bude zakončen večerním představením Vzhůru do divočiny, kde se divákům v hlavních rolích představí Karel Roden a Jana Krausová. Po náročném dni je možné přespat ve stanovém městečku. Vstupenky jsou již nyní k zakoupení v předprodeji na akcecihla.cz/cihlafest/.
Výtěžek pražské sbírky AKCE CIHLA bude použitý na rozšíření sociálního podniku "Dobroty s příběhem" o bistro s dobrou kávou, kde najdou pracovní uplatnění další lidé s mentálním postižením. Bude-li sbírka velmi úspěšná, pustíme se rovnou do dalšího projektu - výstavba sociálně terapeutické dílny v obci Slapy v rámci které vzniknou i dva chráněné byty.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.