BECHYNĚ: Ve dnech 21.–24. října 2021 se bude konat 31. ročník Nahlížení – svébytné akce na pomezí divadelní přehlídky a tvůrčí dílny. Po završení 30 let a po následné vynucené koronavirové pauze se do Bechyně v jižních Čechách vrací Nahlížení – celostátní dílna středoškolské dramatiky a mladého divadla – aby vykročilo do nového desetiletí své existence.
Do programu zařadili organizátoři šest inscenací mladých divadelních souborů z různých končin Česka a jednu inscenaci slovenskou. Výběr proběhl tradičně na základě videozáznamů a dalších zaslaných materiálů, dílna si ovšem zachovává své specifikum a počítá i s inscenacemi prezentovanými v rozpracované podobě. K vybraným souborům se jako vždy připojí další přihlášení zájemci, vedoucí divadelních souborů, pedagogové, studenti a členové souborů. Od čtvrtka do neděle se pak budou setkávat nejen na představeních, ale i na společných moderovaných diskusích. K těm jsou přizváni dva odborní lektoři, muzikant, performer a „fyzický básník“ z Brna Petr Váša a učitelka LDO ZUŠ v Praze 3 a pedagožka katedry výchovné dramatiky DAMU v Praze Ivana Sobková. Diskusím budou jako vždy předcházet dílny, v nichž budou účastníci netradiční formou reflektovat zhlédnutá představení.
Přehlídková část akce je volně přístupná veřejnosti. Tři z inscenací jsou zcela autorské, patří k nim i Narodeniny souboru Hromozvod ze ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitře, které jsou jakousi kolektivní úvahou nad konflikty, nenávistí a vzájemným nepřátelstvím mezi lidmi, nebo Kolem a kolem, pohybové divadlo v podání jediného autora a protagonisty, Matěje Výborného z Mostu. Jiné inscenace vznikly na základě literárních předloh, i když i v nich je autorský vklad souborů nepřehlédnutelný – platí to třeba o hře Divadla Vydýcháno ze ZUŠ Liberec Niwahanmjó cicindelidae, inspirované románem Písečná žena, jehož autorem je japonský spisovatel Kóbó Abe.
Akci pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku, Kulturním střediskem města Bechyně a občanským sdružením Tatrmani. Dílna se koná za finanční podpory Ministerstva kultury.
Podrobnější informace jsou k dispozici na www.nipos.cz.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.