úterý
2. července 2024
svátek slaví Patricie
Dubová socha podle oceněného soustružníka Ernsta Gamperla
© Zdroj foto: Axel Pairon Gallery



Nadace Loewe oceňuje práci uměleckých řemeslníků. Letos zvítězil dřevosoustružník

ZAHRANIČÍ: Nová mezinárodní cena LOEWE Craft Award má vyzdvihnout dokonalost a umělecké aspekty moderní řemeslné výroby. Letošní ročník vyhrál umělecký soustružník Ernst Gamperl, odborná porota ho vybrala ze čtyř tisíc přihlášených. Uzávěrka přihlášek do druhého ročníku soutěže je 31. října 2017.

Autor článku: 
Kateřina Zvelebilová

„Řemeslo je podstatou LOEWE. Jsme dům řemesla v nejčistším slova smyslu, v tom tkví naše modernost. Řemeslo bude vždy relevantní,“ říká kreativní ředitel nadace Jonathan Anderson. Odkazuje tím i k historii – jméno LOEWE je od poloviny 19. století spjato se založením řemeslného družstva. Později značka proslula svým luxusním módním zbožím a doplňky z kůže.

První oceněný umělec Ernst Gamperl pracuje se dřevem. Vyučil se truhlářem, srdcem jeho práce je však specifická část tohoto řemesla – soustružení. Nepolíben jakýmkoliv vzděláním a zkušeností se soustružnickou prací sice prošel dlouhou cestu, ale nebyl omezen vštípenými přístupy a podařilo se mu za roky práce vyvinout s tímto nástrojem osobitý styl a projev. „Za dvacet let praxe jsem se naučil, že výsledný objekt vzniká dialogem. Materiálu nemůžu vnutit jakoukoliv podobu, respektuji jeho vlastnosti,“ popisuje Gamperl. Dříve soustružil nahrubo z čerstvého dřeva a po dlouhém schnutí objekty dokončoval, nyní je zpracovává celé z mokrého materiálu. Vypráví nejen o své práci, ale o desetiletích a stoletích práce, kterou na stromě odvedl déšť, vítr, půda a počasí. „Ztotožňuji se s citátem architekta Louise I. Khana, který řekl: „Zeptej se dřeva, čím chce být.“

Do prvního ročníku soutěže se přihlásily zhruba čtyři tisíce umělců z pětasedmdesáti zemí světa. Nadace avizuje potřebu rozšiřovat povědomí o své práci mezi další řemeslníky a naléhavě zve k účasti pro příští rok. Přihlášená díla by měla spadat do oblasti užitého umění, jako je keramika, knihařská vazba, smaltovaná výroba, šperky, kov, nábytek, kůže, textil, sklo, papír, dřevo a podobně. Dílo by mělo být jedinečné, vytvořené ručně nebo částečně ručně v posledních pěti letech a mělo by mít umělecký přesah. Nadace připraví v Londýně vítězi a finalistům výstavu s doprovodným katalogem a vítěz získá neobvykle štědrý příspěvek na svou práci v hodnotě 50 000 eur.

Soukromá kulturní Nadace LOEWE byla založena v roce 1988. U jejího zrodu stál Enrique Loewe Lynch. Dnes nadace funguje pod vedením jeho dcery Sheily Loewe. Posláním nadace je propagovat tvořivost, vzdělávací programy a chránit dědictví v oblasti poezie, tance, fotografie, umění a řemesel. Nadace LOEWE podle svých prohlášení usiluje o uznání a podporu uměleckých řemeslníků jakéhokoli věku a národnosti. Zásadní je, aby dokázali vytvářet neobyčejně krásné předměty. Porota vybírá a oceňuje práce, které reinterpretují tradiční řemeslné poznatky, dodávají jim relevanci v dnešní době a odrážejí osobní jazyk tvůrce a odlišnou ruku. Nadace získala Zlatou medaili za zásluhy ve výtvarném umění, nejvyšší poctu udělenou španělskou vládou v roce 2002.

V tuzemském prostředí se během září uděluje u příležitosti národního zahájení Dnů evropského dědictví titul Nositel tradice lidových řemesel. Od roku 2001 ho předává ministr kultury České republiky. Ocenění řemeslníci, kteří udržují znalost tradičních výrobních postupů našich předků, obdrží diplom a odměnu ve výši 50 000 Kč.

ZDROJ

Převzato se souhlasem Material Times.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Ve třetím čtení poslanecká sněmovna před prázdninami vyslovila souhlas s návrhem zákona o veřejné kulturní instituci. Koncem července by měl být projednán horní komorou parlamentu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
02.07.2024

ČR: Vláda včera schválila novelu zákona o audiovizi. Jejím cílem je vytvořit moderní systém, který bude reagovat na dynamické změny v audiovizuálním průmyslu. Hlavními změnami jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek. Novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie tak právě zahájila cestu legislativním procesem. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
27.06.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

ČR: Čtvrtým rokem pořádá projekt Mravenčí chůva se slovenskou partnerskou organizací Krajina čitateľov celoprázdninovou aktivitu Pročtené léto. Každý prázdninový týden v ní doporučují dětem, rodičům, učitelům nebo knihovníkům zajímavé knihy ke čtení a další aktivity k vybraným tématům. Letošní ročník akce má podtitul: “Slova, která si chceme pamatovat.”

 

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
01.07.2024