středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Logo
© Archiv pořadatele



Na národní přehlídku seniorského divadla 2024 je přihlášeno sedmnáct inscenací

ČR: Národní přehlídka seniorského divadla proběhne letos ve dnech 8.-10. listopadu 2024 již po patnácté. Bude se konat v prostorách Kulturního centra v České Třebové. V pátek 31. května 2024 proběhla uzávěrka a ukázalo se, že přihlášku zaslal rekordní počet účastníků – šestnáct souborů přihlásilo sedmnáct inscenací.

Autor článku: 
Petra Richter Kohutová

Národní přehlídka seniorského divadla je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let. Členům hrajících souborů a skupin bude umožněn bezplatný vstup na všechna představení. V jejich účasti, v rámci možností po celou dobu přehlídky, spočívá jedna ze základních příčin smysluplnosti přehlídky.

Z přehlídky může lektorský sbor doporučovat inscenace k výběru do programu Jiráskova Hronova, celostátního festivalu amatérského divadla.

Rozhodnutím o přijetí přihlášených inscenací do programu přehlídky je pověřena programová rada, složená z členů odborné rady NIPOS pro amatérské činoherní divadlo, zástupce NIPOS-ARTAMA a zástupce Kulturního centra Česká Třebová. Jednání rady proběhne 13. června 2024, poté bude vypracován a zveřejněn program přehlídky.

 

Soupis přihlášených souborů a inscenací na Národní přehlídku seniorského divadla Česká Třebová 2024

 

Céčko Svitavy – Alois Mikulka: To jsou věci. Režie Karel Šefrna

DS Na tahu Červený Kostelec – Patricius Chicomolino: Don Q. a děvka nebeská. Režie Patricius Chicomolino (Vlastimil Klepáček)

DS Karel Čapek Děčín – Karl Gassauer: Casanova na duchcovském zámku. Režie Karla Vázlerová

Tři sestry Turnov – Petr Haken: Tři sestry. Režie Petr Haken

Divadelní studio Viktorka Holešov – DS Viktorka: Kandidát. Režie Ladislav Vrchovský

Divadelní spolek Slavkov u Brna – Nenad Djapić: Tango demente. Režie Eliška Rubešová, Stanislav Olbricht

VICENA Ústí nad Orlicí – Dušan Sedlák: Se starci na chmelu... Režie Alexandr Gregar

VICENA Ústí nad Orlicí – Petr Strnad: Jak uvařit žábu. Režie Martina Kodytková

DS Vojan Desná – Mladá haluz – Pavel Kohout: Kyanid o páté. Režie Lukáš Frydrych

Invisible Theatr Kalawatsch R.A.J. Ústí nad Orlicí – Autorská hra členů souboru

DS Proměna Praha – Helena Kubů: Tři v jednom. Režie Helena Kubů

Mé milé a Vláďa (Akademie kultury a umění pro seniory při ZUŠ Ilji Hurníka) Praha 2 – Petr Pochop a kol.: Bohyně ve verších. Režie Petr Pochop

Studio SEN Olomouc – Petr Erbes, Boris Jedinák: Vichřice v domě č. 11. Režie Petr Erbes, Boris Jedinák

SDO Máj 1867 Tatobity – Peter Quilter: Je úchvatná! Režie L. Štěpnička

Seniorské divadelní studio (Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském) Ostrava – Daniil Charms, Vladimíra Dvořáková: Hladovění. Režie Vladimíra Dvořáková

Ženský amatérský spolek – ŽAS Homole – Stanislava Kočvarová: Poslední Ráj. Režie Stanislava Kočvarová

Divadlo Exil Pardubice – Bjorg Vik: Cesta do Benátek. Režie Alexandr Gregar

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024