sobota
26. září 2020
svátek slaví Andrea
Vizuál My Street Films
© Zdroj: http://mystreetfilms.czMy Street Films Award: Na Ji.hlavu s profesionálními filmaři

ČR: Sedmý ročník My Street Films Award představuje svoji letošní porotu! Ta je každoročně složena z profesionálů filmového řemesla a výrazných osobností současného dění. Letos v ní usednou dva filmaři a rapperka. Tomáše Bojara a Zuzanu Kirchnerovou doplní Zuzana Fuksová, bývalá členka legendárního brněnského hudebního dua Čokovoko, spisovatelka a moderátorka pořadu Buchty na Radiu Wave.

Autor článku: 
Marie Rotnáglová

My Street Films Award je soutěž krátkých dokumentárních filmů vytvořených laiky, kteří se filmovému řemeslu profesionálně nevěnují. „Vždycky mi připadalo zajímavé, kolik výborných filmů vzniklo mimo zavedené instituce, často bez nějakých ohromných autorských ambicí, natožpak přesných úvah o cílové skupině. Bývá v nich zvláštní lehkost, nenucenost, přirozenost. Takže se samozřejmě těším, že na něco podobného narazím i teď v rámci My Street Films,“ popisuje svou motivaci pro účast v porotě režisér a scénárista Tomáš Bojar. Tomáš Bojar se do povědomí dostal zejména prací na dokumentech Česká RAPublika (2008) a Dva nula (2012), v roce 2016 vyhrál se snímkem FC Roma sekci Česká radost na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Setkání s filmovými začátečníky označuje za hlavní důvod své účasti na projektu i Zuzana Fuksová: „Moc se těším z toho, že jsem porotkyní v rámci My Street Films Award. Všichni jsme v našich životech amatéry, já bych řekla spíše nováčky a nevidím na tom nic špatného, naopak. Nese to s sebou sice spoustu chyb, ale v ideálním případě i radost a neotřelý pohled na svět.” 

Zuzana Kirchnerová je režisérkou a držitelkou ocenění z filmového festivalu v Cannes. Od jara 2020 je rovněž vedoucí projektu My Street Films, který soutěž My Street Films Award zaštiťuje. Filmy vzniklé v rámci workshopů My Street Films na přelomu jara a léta 2020 jsou do soutěže zařazeny automaticky. Jako koordinátorka celého projektu znám jednotlivé filmy již od námětu a jsem opravdu zvědavá, jak se pod vedením našich lektorů proměnily. Zprávy z natáčení vypadají velmi nadějně a tak doufám, že se letos setkáme s opravdu rozmanitou škálou filmů, zásadních společenských témat a osobitých přístupů k zachycení každodenní reality.” 

Soutěž je však otevřená všem amatérským filmařům s ambicemi v oblasti filmového dokumentu. Zájemci o účast se mohou přihlašovat prostřednictvím webu mystreetfilms.cz do 21. 9. 2020. Přihlášené snímky musí být dokumentární formy a kratší 10 minut. Vítězství v soutěži přináší autorovi vybraného snímku možnost prezentovat svůj film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a setkat se tak s nejvýraznějšími osobnostmi současného českého i zahraničního dokumentu. Vítězný film dále získá mezinárodní distribuční podporu na online platformě dokumentárních filmů dafilms.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Soňa Červená, legendární operní pěvkyně a herečka, u příležitosti svých 95. narozenin zakládá nadační fond, který se zaměří na podporu talentovaných hudebníků a zpěváků – to vše v oboru klasiky.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
25.09.2020

PRAHA: Ministerstvo kultury vyhlásilo otevřené výběrové řízení na místo generálního ředitele/ředitelky Národní knihovny ČR. Uchazeči o tuto pozici si mohou podat přihlášku do 13. listopadu 2020. Pohovory s jednotlivými přihlášenými kandidáty před výběrovou komisí se uskuteční pravděpodobně do konce roku a nový generální ředitel/ředitelka by se mohl(a) ujmout funkce nejpozději k 1. 4. 2021.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.09.2020

ČR: Profesionální divadla z celé republiky vybízejí své diváky, aby se nebáli vrátit do divadel, po nezvykle dlouhých divadelních prázdninách. Série krátkých videí koluje na sociálních sítích. Kampaň  se společným heslem: ZVEDÁME OPONY! zaštiťuje Asociace profesionálních divadel.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
23.09.2020

PRAHA, ČR: Ikonický plakát k francouzskému filmu Něžná Roberta Bressona v jeho československém vydání zná téměř každý. Navrhla jej výtvarnice Olga Poláčková-Vyleťalová a obdržela za něj v roce 1973 cenu Grand Prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Kromě toho její plakát zlidověl a stal se v Československu fenoménem, který chtěl mít doma každý. Od jeho vzniku uplynulo 50 let a k tomuto výročí se dočkal autorizovaného reprintu v rámci činnosti Terryho ponožek. Současně s ním vychází i katalog se všemi 85 plakáty, které autorka vytvořila v rozmezí let 1969-1990 pro Ústřední půjčovnu filmů. Obsahuje i nerealizované verze plakátů včetně druhého návrhu k Něžné umístěného na titulní straně katalogu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.09.2020