OLOMOUC: Při příležitosti 450 let od založení Vědecké knihovny v Olomouci podrobně přiblíží tato významná a pozoruhodná instituce nejen historii, ale také unikáty z jejích fondů, které zůstávají obvykle skryté v depozitářích.
Vzhledem k obsáhlosti tématu je výstava rozdělená do tří samostatných expozic – v Muzeu moderního umění, Vlastivědném muzeu Olomouc a Vědecké knihovně v Olomouci. Společně vytvářejí komplexní obraz historických proměn knihovny, která nepochybně patří k největším klenotům města Olomouce.
Prohlédnete se nejcennější exponáty z historických fondů knihovny – rukopisy z 11. – 16. století, prvotisky, knižní vazby a mapy z 15.–17. století. Vystaven bude například Evangeliář zábrdovický z 11. století, který patří k nejcennějším iluminovaným rukopisům v českých zemích, dva české překlady bible z 15. století – Bibli olomouckou a Bibli boskovickou, jeden z nejrozměrnějších dokumentů v knihovním fondu, více než 60 centimetrů vysoký Graduál loucký (15. století) nebo prvotisk Boccacciových Slavných žen z 15. století. Jedinečná je rovněž kruhová mapa světa z konce 15. století.
Ve Vlastivědném muzeu Olomouc najdete informace o dějinách knihovny, ilustrované dokumenty z knihovního fondu a archivními materiály. Expozice ve Vědecké knihovně v Olomouci představí významné osobnosti a zajímavosti spjaté s její historií.
Doba konání výstavy 7. 4. do 12. 6. 2016.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.