OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc vstoupí do své 74. sezony poprvé pod uměleckým vedením mladého českého dirigenta Jakuba Kleckera. Celou sezonou se bude prolínat téma umělecké inspirace. Abonmá na jednotlivé koncertní řady je právě v prodeji.
„Má spolupráce s Moravskou filharmonií byla v minulosti vždy velmi tvůrčí a přátelská. Napříč celým orchestrem je mnoho vynikajících instrumentalistů, kteří své hráčské kvality zúročují nejen uvnitř tělesa, ale také jako sólisté. Rád bych umělecky navázal na dlouholetou šéfdirigentskou éru pana dirigenta Petra Vronského, který orchestru vtiskl osobitý zvuk a kvality,“ nastiňuje Klecker.
Rozhodnutí o tak důležitém postu není nikdy jednoduché. Při výběru hrálo roli hned několik kritérií. „Pan dirigent Klecker splňuje všechny předpoklady a nároky, které MFO na nového šéfdirigenta kladla. Orchestr MFO velmi dobře zná, když jej v minulosti mnohokrát řídil, má zkušenosti s vedoucí uměleckou pozicí z Ostravy a všechny jeho ostatní pravidelné umělecké i pedagogické aktivity se odehrávají především u nás a v blízkém zahraničí, takže na náročnou a zodpovědnou práci šéfdirigenta bude mít dostatek prostoru,“ vysvětluje ředitel MFO Jonáš Harman, který je přesvědčen, že všechny uvedené aspekty povedou k tomu, že se novému šéfdirigentovi ve spolupráci s managementem MFO podaří posunout orchestr na pomyslné laťce kvality a úspěšnosti opět o něco výše.
Nejvýraznějším leitmotivem dramaturgie následující sezony, která vznikala již ve spolupráci s novým šéfdirigentem, je umělecká inspirace. Uznávaní domácí i zahraniční interpreti odvyprávějí prostřednictvím hudby příběhy zrozené ze silných lidských emocí – – touhy, lásky či smutku. Zahrají také skvostná díla napsaná za dob válečných, představí kompozice, jejichž vznik podnítila působivost přírodních živlů a dojde i na českou pohádku. „Při sestavování programu koncertů jsme zohlednili i významná výročí skladatelů, jakými jsou Beethoven, Martinů či Mahler, zařadili jsme však i aktuální témata,“ přibližuje dramaturgyně MFO Ivana Kalina Tabak.
Vedle renomovaných autorů a interpretů zvučných jmen se posluchači mohou těšit například na vítěze letošního ročníku soutěže Pražského jara, hobojistu Martina Daňka, nebo evropskou premiéru skladby původem tchajwanské autorky Chihchun Chi-Sun Lee. Sólová vystoupení mladých olomouckých talentů v koncertní řadě Patriot pak zase doplňuje ryze tradiční repertoár, jako jsou díla klasiků Haydna, Mozarta, Beethovena a dalších.
Více v přiložené TZ.
Zdroj: Radek Babička, www.mfo.cz
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?