ÚSTÍ NAD ORLICÍ: Mladá scéna na Malé scéně v Ústí nad Orlicí Ve dnech 21. až 25. června 2017 bude v Ústí nad Orlicí probíhat přehlídka Mladá scéna – celostátní přehlídka studentských divadelních souborů. Kromě zajímavých a inspirativních vystoupení mladých souborů (většinou středoškolských) bude součástí přehlídky také vzdělávací program pro studenty, ale i pro jejich pedagogy.
Pro osvěžení se účastníci tradičně vydají na společný výlet na Andrlův chlum. V rámci přehlídky vystoupí třináct divadelních souborů vybraných z patnácti postupových kol ze všech krajů České republiky. Přehlídka se pokusí představit středoškolské a mladé divadlo v celé jeho šíři, diváci uvidí systematicky vedené soubory základních uměleckých škol i jednorázová uskupení středoškoláků s autorskými projekty, činoherní inscenace, pokusy o absurdní divadlo, loutkové divadlo a jedno představení je v anglickém jazyce.
Hrát se bude i ve sklepení a u klavíru. Účastníci mají možnost nejen zhlédnout všechna představení, ale také se aktivně zapojit ve společných diskusích o viděném.
Lektorský sbor bude letos pracovat ve složení: Jana Franková, Ivo Kristián Kubák, Jana Soprová (recenzentka), Tomáš Žižka a Roman Černík (moderátor diskusí). Vzdělávací část obsahuje sedm seminářů, z toho jeden pro pedagogy s herečkou a pedagožkou DAMU Evou Spoustovou. Studentské semináře jsou zaměřeny na zvuk (Heidi Hornáčková), pohyb (Veronika Vaculíková), autorské psaní (Adam Doležal), masku (Veronika Poldauf Riedlbauchová), improvizaci (Jana Machalíková) a diskuse (Šimon Stiburek).
Stejně jako v minulých letech má i letos přehlídka své „utajené“ téma, kterým je překračování vlastních limitů. Inspirativní představení pro letošní rok je představení Valérie a týden divů od souboru Latrina Magika, Nová scéna Národního divadla V.A.D.
Pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana a z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádají přehlídku NIPOS-ARTAMA a Malá scéna Ústí nad Orlicí ve spolupráci s Gymnáziem Ústí nad Orlicí a za finančního přispění města Ústí nad Orlicí a Pardubického kraje.
Kontakty pro média:
Jakub Hulák, dětské divadlo, přednes a dramatická výchova, ARTAMA, tel: 221 507 969, 778 702 490, email: hulak@nipos-mk.cz,
Josef Dušek, NIPOS, public relations, tel: 777 702 494, email: dusek@nipos-mk.cz
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.