ZBIROH: Ministr kultury doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., navštívil Expozici požární ochrany v Areálu HZS ČR ve Zbirohu, kde si prohlédl největší evropskou sbírku hasičské techniky. Na ploše o rozloze 4500 m2 mohl vidět více než 130 exponátů historické hasičské techniky. Ministr Staněk zhlédl celou expozici od nejstarších smykových stříkaček, přes koňské potahové stříkačky, parní stříkačky až po hasičský tank a letadlo na hašení lesních požárů. Nejstarší exponáty přitom pocházejí už z první poloviny 18. století.
Ministr Staněk přijel do Expozice především kvůli části, která je věnována hasičským vozům značky Praga. Tato část expozice je v muzeu nově od dubna loňského roku a najdete zde například legendární požární automobil značky Praga Grand Ebert z roku 1920zvaný Máňa, ikonu filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Tuto a další čtyři hasičské Pragovky zapůjčil muzeu pan Emil Příhoda, majitele Automozea Praga, pro stálou výstavu "Praga hasičská". Pan Příhoda také osobně pana ministra doprovázel.
Pan ministr si v doprovodu náměstka generálního ředitele HZS ČR plk. Ing Daniela Miklóse, prohlédl nejen hasičské muzeum, ale seznámil se také se speciální technikou Záchranného útvaru HZS ČR, konkrétně nejnovější cisternová zodolněnou stříkačkou značky Tatra (Titán), která byla poprvé veřejnosti představena na Přehlídce 2018.
V areálu HZS ČR ve Zbirohu je kromě Expozice požární ochrany a ochrany obyvatelstva umístěna také Národní základna humanitární pomoci, samostatná záchranná rota Záchranného útvaru HZS ČR, jeden ze skladů Skladovacího a opravárenského zařízení a dynamicky se rozvíjející pracoviště Školního a výcvikového zařízení HZS ČR, které v letošním roce čeká další rozšíření v návaznosti na novou koncepci vzdělávání u HZS ČR.
Zajímáte se o hasičskou techniku? Přijeďte se podívat do Expozice požární ochrany do Zbirohu.
https://www.hzscr.cz/zpravy-expozice-pozarni-ochrany-zbiroh.aspx
https://www.facebook.com/hasicske.muzeum.zbiroh/
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.