středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Ochránce - Lukáš Vaculík
© Archiv ČT



Lukáš Vaculík řeší případy, které otřásly školstvím. Česká televize točí seriál Ochránce

ČR: Vražda učitelky či sexuální obtěžování žáků. To je jen zlomek z témat, kterým se věnuje nový desetidílný seriál České televize Ochránce. Lukáš Vaculík v roli školského ombudsmana v něm řeší situace inspirované skutečnými událostmi. Ochránce vzniká v tvůrčí producentské skupině Michala Reitlera, jež stojí třeba za snímky Metanol a Dukla 61, seriálem MOST! nebo sérií Případy 1. oddělení.

Autor článku: 
Karolína Blinková

„Úkolem hlavního hrdiny je ochránit, tedy zjistit, kdo je viník, kdo je agresor, nebo kde se stala příčina v prostředí, v němž jsou děti i dospělí oběťmi častěji, než si připouštíme. Mezi rodiči, učiteli i studenty a žáky jsou každodenní nenápadní hrdinové. Vyzdvižení jejich příběhů a zastání se těch, co tlačí větší náklad, než unesou, jsou cíle našeho seriálu,“ říká kreativní producent Michal Reitler.

Hlavní postava, školský ombudsman Aleš Pelán, pátrá po spravedlivém řešení pro všechny, často navzdory systému a zavedeným zvyklostem. Prošlapává cestu pro ty, kteří podobné kauzy budou řešit po něm. Zastává se lidí, kteří se ve školství dostanou do úzkých. „Je sebevědomý, chvílemi trochu arogantní. Chce ale pomáhat. Za jednotlivými případy se nejezdí ukazovat, ale opravdu chce pomoct věci napravit,“ vysvětluje představitel hlavní role Lukáš Vaculík a dodává: „Budu rád, když se diváci dozvědí, že tato funkce reálně existuje, a že se na ni mohou v případě potřeby obrátit.“

Podobně jako v Metanolu i v Ochránci Lukáše Vaculíka režíruje Tereza Kopáčová. „Scénáře Tomáše Feřtka, který se specializuje na oblast školství, mi odkryly nové světy. Dozvěděla jsem se mnoho informací a práce na seriálu má i vliv na můj soukromý život. S dcerou, která je v páté třídě, vzdělání řešíme mnohem více.“ Druhým režisérem desetidílné série je Tomáš Mašín, na scénářích se podílel Matěj Podzimek. Vedle Vaculíka se před kamerou objeví Pavel Řezníček, Jaroslav Plesl, Iveta Dušková, Barbora Kodetová Šporclová, Martha Issová, Vanda Hybnerová, Petra Hřebíčková, Miroslav Vladyka nebo Jan Čenský.

scénář: Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek // režie: Tereza Kopáčová, Tomáš Mašín // kreativní producent: Michal Reitler // hrají: Lukáš Vaculík, Pavel Řezníček, Jaroslav Plesl, Iveta Dušková, Barbora Kodetová Šporclová, Martha Issová, Vanda Hybnerová, Petra Hřebíčková, Miroslav Vladyka, Jan Čenský a další

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024