OLŠANY: Další z řady Národních sněmů regionů soudržnosti, které pořádá REGIONPARTNER, se konal ve dnech 6. a 7. 10. 2008 v Olšanech na farmě Bolka Polívky. Téma bylo stejné jako v Českém Krumlově: „Potenciál kultury a cestovního ruchu pro rozvoj lokalit a regionů", a svou „troškou do mlýna“ přispěla opět Místní kultura. Tentokrát na téma "Lidová kultura jako atraktivní produkt cestovního ruchu".
Lidové dovednosti a zvyklosti totiž splňují téměř všechna kriteria a požadavky na nabídku, u které se předpokládá, že zaujme turisty. zajistí jim výjimečný a neopakovatelný prožitek, rozmanitost, náhled do historie obyčejného života místních obyvatel, přiblíží typickou stravu pro daný region a v neposlední řadě poskytne zábavu.
Přestože je často slyšet, že to či ono neumíme využít, jsem toho názoru, že v mnoha lokalitách se už lidé naučili vytvářet podmínky pro cestovní ruch a zviditelnit své kulturní, přírodní i lidské bohatství. Ostatní se rychle učí.
Samozřejmě, že podmínky jsou v každém místě jiné, ať už se nedostává produktů, peněz, osvícených politiků nebo nadšenách tahounů. Ale to, co je podle mě nejdůležitější, jsem si potvrdila včera v Olšanech, totiž, že cestovní ruch pokvete jen tam, kde vznikne zdravé lidské společenství, ve kterém se lidé umí domluvit, spolupracovat, nezávidět si, ale naopak, považují úspěch souseda za svůj.
Politiky můžeme čas od času vyměnit, a nedostává-li se produktů cestovního ruchu, chce to zapojit vtip a fantazii. V cestovním ruchu lze totiž „prodat“ téměř vše od slavné vařečky Magdaleny Dobromily Rettigové, která žila v Rychnově nad Kněžnou, až po Venuši v „nadživotní“ velikosti (je umístěná na farmě B. Polívky), za kterou cestují turisté z dalekého Japonska.
Ludmila Kučerová
"Lidová kultura - součást turistické nabídky" v příloze.
ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.
STŘEDOČESKÝ KRAJ: V předvánočním období se má člověk zastavit a užít si kouzelnou atmosféru při čekání na Ježíška. Ve městech tradičně probíhají vánoční trhy s punčem a pečenými kaštany. Nechybí výstavy betlémů, koncerty, kde zní známé koledy, nebo komentované prohlídky hradů a zámků s vánoční a zimní tematikou. Střední Čechy přinesou i letos nezapomenutelné zážitky nejen v předvánočním čase.
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Destinační společnost HRADECKO myslí na návštěvníky a občany i v období adventu a vánočních svátků. Láká na návštěvu lidových betlémů, rozsvěcení vánočních stromů, vánoční trhy, ale také na komentované prohlídky města nebo koncerty. Adventní program se přitom chystá nejen v Hradci Králové, ale i dalších městech včetně Chlumce nad Cidlinou, Nového Bydžova nebo Třebechovic, ale i Smiřic a Všestar.
ČR: Právě na pultech knihkupectví přistává dlouho očekávaná publikace „Na jedno aneb Padesát příběhů pražských pohostinství, pivnic a putyk“ od talentovaného autora Petra Sojky. Tato výjimečná kniha vás zve na fascinující cestu napříč historií padesáti ikonických podniků, které ožívají nejen v paměti místních, ale i v osobních zážitcích hostů a majitelů.