PLZEŇ: Světoznámý architekt českého původu Adolf Loos by v letošním roce oslavil 150 let. Loosův odkaz si při této příležitosti připomínají nejen architektovo rodné Brno a Praha, ale také Plzeň, kde Adolf Loos vytvořil několik zajímavých bytových realizací. V průběhu léta a podzimu se v rámci oslav mohou zájemci těšit na bohatý kulturní program přímo v Loosových interiérech. Na podzim město Plzeň chystá hned dvě tematické výstavy.
Málokterá osobnost české architektury zanechala takovou mezinárodní stopu, jako právě jeden ze zakladatelů moderní architektury Adolf Loos. Tento brněnský rodák významně ovlivnil evropskou architekturu a jeho realizace nepřestávají fascinovat ani 150 let po jeho narození. „Pro architekturu Plzně má Adolf Loos význam zcela zásadní. Je to nejvýznamnější architekt, který v Plzni kdy působil, a právě díky jeho realizacím se Plzeň může řadit mezi významná centra světové architektury. Loos přinesl do architektonicky konzervativní Plzně prvky nejprogresivnější moderní architektury,“ řekl Karel Zoch, vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně.
V Plzni je možné v současné době navštívit dvě prohlídkové trasy se třemi interiéry, a to Byty Voglových a Krausových a Brummelův dům. Vedle těchto dvou prohlídkových tras se několikrát ročně pořádají rovněž prohlídky doposud nezrekonstruovaného interiéru domu Huga Semlera na Klatovské 19. V nejbližší době bude interiér zpřístupněný v sobotu 29. srpna. Prohlídky probíhají od 10:00 do 16:15 v předem stanovených časech. Vstupenky je nutné si rezervovat předem.
Momentálně probíhá také rekonstrukce Semlerovy rezidence, která by dle plánů Západočeské galerie měla být zpřístupněna koncem roku 2021.
U příležitosti významného výročí Adolfa Loose proto organizace Plzeň – TURISMUS za finanční podpory Plzeňského kraje připravila pestrý kulturní program. Koná se od srpna až do konce roku 2020 a je šitý na míru Loosovým jedinečným realizacím. „Už během srpna se uskuteční první z cyklu přednášek zaměřených zejména na životní styl a odívání 20. let. Návštěvníci se mohou těšit také na divadelní představení Odpolední čaj u Loosů a Moudří blázni z Osvobozeného nebo večer improvizované poezie, který vedle „tradičního“ programu nabídne něco nového,“ prozradila Magdaléna Soukupová, která má projekt Adolf Loos Plzeň za organizaci Plzeň – TURISMUS na starosti. „Chybět nebude ani prosincová dvojpřednáška Ing. Ludvíka Gryma a Ing. Karla Zocha, kteří prozradí, jak probíhalo restaurování Loosových interiérů. Všechny akce včetně kletzmerového koncertu nebo oslavy Loosových narozenin se uskuteční v bytě Krausových v Bendově 10,“ dodala Soukupová.
Na podzim plánuje město Plzeň prostřednictvím magistrátního odboru památkové péče a organizace Plzeň - TURISMUS také realizaci dvou tematických výstav. První z nich, Adolf Loos: Skrytě. Utajené klenoty moderní architektury, v prostoru U Branky ve Smetanových sadech představí podobu vybraných Loosových realizací v Plzni na dobových fotografiích pořízených krátce po jejich dokončení. „Výstava v mázhausu plzeňské radnice s názvem Adolf Loos: Proměny. Od zavržení ke vzkříšení dovolí skrze originální fotografie a plány nahlédnout do vývoje Loosových realizací v Plzni od doby, kdy byly opuštěny svými původními vlastníky až do současnosti,“ doplnil Zoch. Vstupenky na jednotlivé akce jsou již v prodeji v Turistickém informačním centru vedle radnice a také online na Plzeňské vstupence. Detailní program a více informací najdete na www.adolfloosplzen.cz.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.