čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Dobroslav Halata
© Dobroslav Halata



Kulturní centrum Průhon hostí rekordních 28 umělců

PRAHA: Celkem 28 umělců ze spolku Jednota umělců výtvarných vystavuje 123 uměleckých děl v Kulturním centru Průhon na Praze 17. Tolik umělců a uměleckých děl najednou zatím galerie v pražských Řepích nehostila. Výstava JUV je netradiční nejen velkým zastoupením výtvarníků, ale i možností virtuální prohlídky výstavy on-line. Výstava byla zahájena v prosinci 2020 a předpoklad je, že potrvá minimálně do ledna 2021.

Autor článku: 
Jiří Holub

Kulturní centrum Průhon připravilo i v současné složité době velmi zajímavou výstavu, která soustředí díla celkem od 28 autorů ze spolku Jednoty umělců výtvarných. V prostorách KC Průhon je možné zhlédnout celkem 123 děl, které zahrnují grafiky, fotografie, obrazy i plastiky od autorů jako je Josef Achrer, Dobroslav Halata, Ivan Král nebo Bohunka Waageová. „Nejen poslední týdny nám všem obrátily totálně život naruby, ale od března tohoto roku jsme se museli přizpůsobit i novým podmínkám, jak v tvorbě, tak i výstavách. Kolik expozic bylo zrušeno, nebo odloženo asi nikdo nespočítá. Přes různá omezení se podařilo některé aktivity zrealizovat, i když omezeně nebo později. Důkazem je i tato, teprve druhá, akce Jednoty v tomto roce,“ okomentoval současný stav starosta JUV Karel Prášek.

Vzájemný respekt a obdiv spojuje tuto skupinu ve společných výstavách ve formě salonu. Výstava je přehlídkou většiny členů, kteří tvoří samostatně a nejsou žádnými nováčky. Každý autor vystavuje díla dle svého uvážení a většinou z nové tvorby. „Proto jsou ve spolku vidět různé výtvarné názory od téměř akademického pojetí, přes figurální pojetí až po volnou abstrakci vyjádřenou jak v malbě, ve fotografii, tak i v plastice. Tam se hlavně uplatňuje práce se dřevem a bronzem. Přesto se většina autorů zabývá volnou tvorbou, kdy každý z nás má svůj vlastní názor, profil, rukopis. Dnes už není akrylová technika nic výjimečného, přesto olejomalba má rovněž své zastoupení,“ upřesňuje Karel Prášek.

Členové Jednoty nejsou jen z Prahy, ale napříč republikou od Chebu až po Uherské Hradiště. „Před nedávnem byla přijata desítka nových členů, kteří přinesli nový vítr a částečně se tým autorů omladil. Věřím, že tímto se prodloužila životaschopnost nejstaršího spolku v Čechách,“ dodává Karel Prášek.

Vzhledem k epidemiologickým opatřením, které nedovolují v současné době osobní návštěvy galerie, připravilo Kulturní centrum Průhon opět virtuální prohlídku všech vystavených děl. „Bohužel musíme zatím stále pokračovat pouze ve virtuální 3D prohlídce výstavy, kterou je možné celou projít na webu KC Průhon. Nicméně věřím, že brzy bude možné galerii navštívit i osobně a díla si prohlédnout naživo,“ uvedla starostka městské části Praha 17 PhDr. Jitka Synková.

Výstava JUV bude v KC Průhon k vidění od prosince 2020 a potrvá do ledna 2021 s možností prodloužení. Expozice bude zpřístupněna i online prostřednictvím virtuální 3D prohlídky na stránce www.pruhon.cz: https://bit.ly/3muQhQs. Prohlídka je doplněna o interaktivní body obsahující jména autorů, názvy obrazů, fotografie či videa. Lepší orientaci v prostoru umožní levý panel s výpisem vystavovaných děl. Po výběru se prohlídka přenese k požadovanému dílu/umělci. Dále budou vystavovaná díla k vidění na YouTube kanálu Kulturního centra Průhon: https://bit.ly/2J45xpv 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024