<p>ČR: Z ankety, která zjišťovala, jaké aktivity v létě nejvíce lákají obyvatele České republiky, vyplynulo, že na prvním místě to je poznávací turistika (návštěvy památek, muzeí, galerií ad.).</p> <p>Celkové pořadí:<br />
1. poznávací turistika (53, 8 % kladných odpovědí)<br />
2. pěší turistika (42,5 %)<br />
3. cykloturistika, horská cyklistika (24,3 %)<br />
4. koupání, vodní sporty (22 %)<br />
5. návštěvy kulturních akcí (festivalů, slavností, koncertů apod., 12,1 %)<br />
6. společenský život a zábava (11,7 %)<br />
7. péče o fyzickou a duševní kondici (fitness, posilování, sauna, rehabilitace apod., 8,8 %)<br />
8. nevím, nedokážu říci (5,9 %)<br />
9. venkovská turistika (agroturistika, pobyt na farmě, projížďky na koni apod., 5,5 %)<br />
10. jiný aktivní sport (golf, volejbal, horolezectví, létání apod., 5 %)<br />
11. návštěvy sportovních akcí (závodů, utkání, přeborů apod., 3,8 %)<br />
12. církevní turistika (církevní památky, poutě, náboženské aktivity, 3,4 %). </p> <p>Ve srovnání se situací o dva roky starší se pořadí na prvních sedmi místech nezměnilo, avšak o dvě příčky postoupil jiný aktivní sport (polepšil si o 1,2 %), o jednu pozici postoupily návštěvy sportovních akcí (o 0,2 %), přibylo nerozhodných (o 2,3 %) a z předposledního místa na poslední místo se propadla církevní turistika (o 0,1 %). Z významných aktivit nabyla cykloturistika a horská cyklistika (o 1,6 %) a venkovská turistika (o 2,8 %).<br />
Celkově to znamená, že na vzestupu (i když zatím jen mírně) jsou aktivnější formy dovolené, ovšem zaměřené na sport a další tělesné aktivity. Naopak, upadá zájem o kulturu: nejvíce ve formě poznávací turistiky (o 4,3 %), ale také návštěv kulturních akcí (o 1,9 %).</p> <p>Pokračování v příloze.</p>
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.