pátek
14. května 2021
svátek slaví Bonifác
Jan Školník
© Jan SchejbalKultura v časech pandemie/Jan Školník

BROUMOVSKO: Jak se potýká s dopadem koronaviru a jak zápolí s opakovaným omezením činnosti, jsme se zeptali Jana Školníka, zakladatele Agentury pro rozvoj Broumovska, neziskové společnosti, jejíž aktivity se významně podílejí na kulturním rozvoji celého regionu. 

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká/jal

Loni  měla Agentura pro rozvoj Broumovska – stejně jako zbytek republiky – poměrně divoký rok. Čím vším jste si prošli?

Ano, divoký je poměrně dobré označení. Někdy říkám divný. To, že jsme museli omezit či zavřít naše provozy, asi není ani potřeba psát – pro nás bylo docela intenzivní pokusit se, co dávalo smysl, přenést do digitální podoby, ale některé naplánované akce jsme museli i zrušit. Je to vlastně stále náročný čas, který prověřuje naše schopnosti vypořádat se s nečekanými změnami. Vedle toho se ale mnohé povedlo. Často vzpomínám například na velký benefiční koncert Police Symphony Orchestra, který ukázal, že i v těžkých chvílích se umíme spojit a přitáhnout pozornost veřejnosti pro dobré věci. I díky tomu jsme schopni zůstat soustředění na budoucnost, což považuji za podstatné.   

Jak jste celou tu náročnou situaci zvládli po ekonomické stránce?

Myslím, že jsme ji ještě nezvládli. Situace je, ale především bude ekonomicky náročná. Už během první, jarní vlny jsme museli v menší míře zmenšit náš tým, což bylo hodně neradostné. A stejně tak úbytek návštěvníků v jinak poměrně rušném areálu kláštera nám neustále připomíná, že jsou věci jinak. Nicméně jsem moc rád, že naši partneři neomezují významně svou podporu našim projektům, bez toho by byla situace neudržitelná. Za to jsem moc vděčný a je to pro nás důkazem, že naše činnost má smysl. Díky neuvěřitelné náhodě jsme také mohli, právě v této době, začít hledat nové cesty, jak navázat kontakt se současnými i novými podporovateli. V loňslém roce se nám totiž podařilo získat grant od nadace Open Society Fund, který nám v tomto směru nyní pomáhá.

 

Požádali  jste o kompenzaci vašich aktivit z programů vypsaných ministerstvem kultury a ministerstvem pro průmysl a obchod?

Ano, zažádali jsme u obou ministerstev – u některých projektů jsme již pomoc obdrželi, u některých zatím čekáme.

 

Přinesla tato obtížná aktuální situace vám i vašemu týmu nějaké nové podněty?

Učí nás využívat naplno technologie pro práci na dálku. To asi zažívají všichni. Vedle toho se zdokonalujeme v možnostech pořádat akce on-line. Od porad, přes koncerty či vzdělávací akce až po Broumovské diskuse. Ale v neposlední řadě nově promýšlíme aktuální trendy, jako je například decentralizace práce. Zdá se, že se urychlí proces, který umožní lidem žít na místě nezávislém na sídle firmy, pro kterou pracují. Agentura pro rozvoj Broumovska to dlouhodobě považuje za jednu z klíčových výzev. Nemusíme na Broumovsku jen vytvářet pracovní místa, ale také vytvářet podmínky pro práci na dálku. K tomu patří vedle kultury, přes kterou jsme pro region získali pozornost, také další infrastruktura a služby, od bydlení až například po zdravotnictví.

 

Čím se v agentuře zabýváte nyní? Připravujete nějaké nové projekty?

Ano, neuvěřitelně zajímavé projekty. V posledních dvou letech se nám povedlo iniciovat dvě velké platformy pro spolupráci. Jednou z nich je Strategická rada regionu Broumovsko. Tu jsme založili s dalšími pěti klíčovými partnery, především třemi největšími městy regionu – Broumovem, Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují – a funguje jako dobrovolná samospráva pro území historického okresu Broumov. Konkrétní projekty postupně vznikají, především ve snaze tvořit na Broumovsku pracovní místa. První větší agendou byla potvrzena také doprava. Druhou takovou platformou je Nadační fond Broumov – město kultury, kde jsme menším partnerem s městem Broumov a který je nositelem kandidatury Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028. V rámci této inciativy začíná vznikat kulturní politika Broumova, opět v návaznosti na celý region, který Broumov respektuje i díky naší činnosti jako lídra.

 

Tím ale výčet současných aktivit nekončí, že?

Přesně tak – jeden z týmů se věnuje rozjezdu projektů sýrárny Braunauer, rozvíjíme také myšlenku digitalizace místní paměti v projektu Local Time machine Broumovsko nebo se bavíme o možnosti podpory broumovských aktivit Centra pro etiku a rozvoj charakteru při Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Kdybych měl ale vyjmenovat vše, na čem pracují i další organizace, které s podporou agentury vznikly, nestačil by nám prostor. Je to radostné. A navíc připravujeme web Agentury pro rozvoj Broumovska. Zdá se to neuvěřitelné, ale ten do této chvíle neexistuje. Rádi bychom vylepšili komunikaci s našimi podporovateli a s komunitou, která k nám má vztah. S tím souvisí i to, že kolegové připravují sérii předmětů jako naše nové pohlednice, odznaky, bloky, ponožky od místních babiček a další, jejichž zakoupením bude možné podpořit nejen naše aktivity, ale i místní lidi a organizace, které se na přípravě předmětů podílejí. Připravujeme se na příští roky, které budou ovlivněny vyčerpáním veřejných rozpočtů kvůli opatřením proti covidu, budeme hledat širší podporu kolem sebe, abychom udrželi naše aktivity na co nejlepší úrovni. Už nyní máme mnoho drobných podporovatelů a věřím, že jich získáme více. I malá pomoc totiž nakonec vede k překvapivým výsledkům.

 

A pokud vás chce někdo podpořit, jak to může udělat?

V roce 2016 se postupně začal rodit fundraisingový web vstuptedoklastera.cz a spolu s ním i komunita klášterníků – drobných přispěvatelů, kteří mají zájem individuální finanční podporou pravidelně přispívat na naši činnost a zažívat tak sounáležitost při společném rozvoji našich aktivit v tomto po staletí benediktiny formovaném kraji. Klášterníka chápeme jako člena komunity našich podporovatelů, který pomyslně vstupuje do kláštera především za kulturou a vzděláváním, ale i za naší vizí rozvoje celého regionu. Ne každý, kdo nás chce finančně podpořit, se ale nutně musí stát klášterníkem, stačí zavolat a domluvit se na konkrétní formě. Přispět na naše aktivity lze i jinými způsoby – pomocí darovacího formuláře na webu darujme.cz nebo při nákupech na e-shopech, a to pomocí portálu givt.cz, díky kterému je malá částka z každého nákupu věnována vybrané neziskové organizaci, aniž by kupující platil cokoliv navíc. Činnost agentury lze podpořit také zakoupením vína Selectio Monastica a brzy i dalších již zmíněných předmětů v klášterní kavárně. Velkou pomocí a podporou i nadále zůstává účast na našich akcích.

 

Těšíte se v  letošním roce na něco speciálního?

Vím, že Vzdělávací a kulturní centrum Broumov přidá do programu literárních rezidencí i pobyty zaměřené na hudbu, které byly podpořeny z tzv. Norských fondů. Tak na to se těším. Nebo na přípravu nových divadelních představení, která by měla mít premiéru v roce 2022. Nebo na diskuse a projekty v rámci kandidatury Broumova na Evropské hlavní město kultury. Diskutujeme o prvním ročníku multižánrového festivalu na konci léta v Broumově, tak na ten, pokud se to povede, se také moc těším. Já se vlastně těším skoro na každý nový den.

 

Vizitka

Jan Školník – podnikatel a filantrop. Kromě toho, že vede globálně působící firmu HOBRA-Školník, významně se podílí na rozvoji regionu, kde žije a podniká. V roce 2014 založil se svou ženou Agenturu pro rozvoj Broumovska – neziskovou organizaci, se kterou oživují rozsáhlý komplex kláštera v Broumově. Rozvíjí tam Vzdělávací a kulturní centrum, čímž navazují na staletí trvající tradici vzdělanosti v klášteře. Ve svých filantropických aktivitách se vedle regionálních projektů věnuje především umění, vědě a rozvoji občanské společnosti. Běhá a čas od času se vydává na týdenní pěší poutě.

Ocenění: Společensky prospěšný podnikatel roku v soutěži pořádané EY (2014), výroční cena Via Bona od Nadace Via za filantropii v regionech (2018).

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.05.2021

ČR-PRAHA: Vláda dne 10. 5. 2021 na svém jednání schválila návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka pro obnovení kulturního života. Od 17. 5. bude možné pořádat venkovní kulturní akce pro 700 sedících diváků. Nezhorší-li se epidemická situace, od 24. 5. přijde pak další rozvolnění pro kulturní akce. Počet diváků venku se navýší na 1000 sedících diváků a vevnitř bude možné pořádat kulturní představení až pro 500 diváků, rovněž při využití prostor na 50 % a samozřejmě stále za přísných hygienických podmínek s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest a využití kapacity prostor maximálně 50 % (jak venku, tak vevnitř). V příloze si vám zároveň dovolujeme poslat plán rozvolnění kultury pro další týdny a prázdninové měsíce, na kterém jsme se domluvili s ministrem zdravotnictví, jeho týmem a zástupci kulturní obce.

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
11.05.2021

PLZEŇ: Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU opět zahajují svůj provoz. Po více než půlroční pauze netrpělivě očekávají první návštěvníky, na které se velmi těší a pro které prodloužily již instalované výstavy či připravily nové. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.05.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Východní Čechy jsou krajem mnoha slavných spisovatelů. Mezi nimi má mimořádné postavení jméno Čapek. Zatímco Josef studoval ve Vrchlabí, Karla zavedla cesta na gymnázium do Hradce Králové. Tato mladická zkušenost byla pro něj zásadní. O Čapkově spojení s Hradcem se ale moc nemluví. Změnit by to měla atraktivní publikace, která toto téma přiblíží jak místním, tak návštěvníkům města.

Královéhradecký kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Nepřehlédněte
12.05.2021