pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Banner
© Zdroj: Martin Krupa, NIPOS



Kultura v časech pandemie / Martin Dytrt, Chrudimská beseda

CHRUDIM: Jak se potýká s dopadem koronaviru umělecká sféra? Nedojde v příštím roce ke krácení finančních prostředků na tradiční akce, jako je festival loutkového divadla Loutkářská Chrudim? Zeptali jsme se Martina Dytrta, ředitele Chrudimské besedy, městského kulturního střediska.

Autor článku: 
Irena Koušková

Zřejmě nejvýznamnější akce ve městě, kterou pořádáte, je tradiční Loutkářská Chrudim, letos 69. ročník festivalu loutkového divadla. Jak jste si poradili s omezeními doby pandemie a vládními nařízeními kvůli šíření koronaviru? Museli jste měnit program? Nebáli jste se, že diváci ztratí o akci zájem?

Štěstěna nám přála a termín Loutkářské Chrudimi na počátku letních prázdnin byl obdobím, kdy platila mírnější opatření. U představení na vnitřních scénách jsme zvyšovali frekvenci úklidu a dezinfikování, ale počet diváků jsme omezovat nemuseli. Venkovní akce a večerní koncerty korekci vyžadovaly, ale v konečném důsledku byl těmito opatřeními zasažen pouze jeden koncert, na který se kvůli omezení počtu diváků nedostalo cca 100 zájemců.

Co se týče obav z nezájmu diváků, byl to jen hodně hluboko uložený strašák. A už předprodej, kdy se ještě před zahájením festivalu velká část představení vyprodala, nás přesvědčil.

 

Řadu akcí jste ale museli jako městské kulturní středisko úplně zrušit nebo výrazně omezit. Vnímáte coby pořadatelé rozdíl mezi první a druhou vlnou pandemie?

Velký rozdíl to není, ať v první či druhé vlně jsme museli programy a průběhy akcí přizpůsobovat nebo řešit náhradní termíny. Některé jsme i zrušili. V druhé vlně bylo logisticky a časově náročnější včas a přehledně informovat veřejnost o změnách a možnostech vrácení vstupného. Pro řadu z nás je to neobvyklá situace a provést vše výborně na první dobrou by bylo sice skvělé, ale v reálném množství dílčích úkonů a jejich návazností nepravděpodobné. Při zpětném pohledu můžu konstatovat, že až na drobné nesrovnalosti jsme situaci zvládli se ctí.

 

Povedlo se vám během pandemie nastartovat něco nového, co se setkalo se zájmem Chrudimáků?

Je těžké zhodnotit úspěšnost nových „akcí“, když je nemáte s čím porovnat. Jaký počet sledovaní on-line přenosu je úspěchem, když doposud máme jen čísla z reálných akcí? Bude vždy záležet na úhlu pohledu. Většina dění se přesunula do virtuálního světa, a my jsme této možnosti využili a zveřejňujeme na našich stránkách odkazy na on-line kulturní akce nejen z ČR, aby případný návštěvník nemusel ztrácet čas jejich vyhledáváním. Spustili jsme předvánoční kvíz o kultuře v Chrudimi a zároveň menší naučný blok Kulturní střípky, kde publikujeme zajímavosti z historie i současnosti chrudimského kulturního dění. A vůbec nejviditelnějším počinem v tomto předvánočním čase je adventní kalendář v oknech muzea, kdy stejně jako děti otvírají postupně jednotlivá políčka, tak my rozsvěcíme jedno okno s číslem dne a 24. prosince nám bude zářit celá budova.

 

Nemáte obavy z budoucnosti? Je možné, že kvůli daňovému balíčku budou městské rozpočty zkráceny a v důsledku toho zbyde i méně financí pro Loutkářskou Chrudim?

Nevím, zda obavy. Je to spíše jistota, že rozhodně nedojde k navýšení finančních prostředků na kulturu obecně. Už nyní víme, že jsou pozastaveny nebo zrušeny některé dotační tituly, které jsme při financování našich akcí využívali. I z naší strany bude muset dojít k redukci počtu nebo rozsahu akcí, abychom mohli udržet minimálně na stávající úrovni ty tradiční, jako je Loutkářská Chrudim, Letní barokní scéna, Dožínky, Vánoční trhy a další. A protože Loutkářská Chrudim bude v nadcházejícím roce slavit 70 let, směřujeme a upravujeme veškeré plány tak, aby festival oslavil své kulatiny se ctí a grácií tomu odpovídající.

Zároveň musím poděkovat městu Chrudim, že při řešení rozpočtu na rok 2021 nedošlo ke krácení finančních prostředků Chrudimské besedy oproti roku 2020.

 

Vizitka

Martin Dytrt - původní profesí sociální pracovník a zároveň tanečník, trenér, porotce a choreograf. V roce 2008 založil MD dance studio Chrudim. Je několikanásobným mistrem a vicemistrem ČR plesových choreografií, parketových tanečních kompozic, contemporary a show dance. Dlouhodobě je členem prezidia Czech Dance Organization, největší taneční organizace v ČR, a profesionálním členem Svazu učitelů tance. Od roku 2019 ve funkci ředitele Chrudimské besedy, městského kulturního střediska.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024