pátek
27. prosince 2024
svátek slaví Žaneta



Kultura je součástí všedního dne

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

<p>PRAHA: Kulturní dům Kyje provozuje příspěvková organizace MČ Prahy 14 – KVIZ, servisní organizace pro oblast místní kultury, která hodlá efektivně využívat kulturu a umění jako nástroj společenské proměny lokality, vyzdvihnout význam kultury pro spokojený život ve specifické městské části a snaží se vyvolat diskuzi o kulturních potřebách občanů Prahy 14. V současné době organizace zaměstnává pět zaměstnanců a ředitele. V této funkci působí od května tohoto roku MgA. David Kašpar, který na otázku, jaké jsou základní činnosti, dané zřizovací listinou, odpovídá stručně: Poskytování kulturně-společenských služeb a realizace kulturních projektů v rámci celé Prahy 14.</p> <p>Programová koncepce KD Kyje na období 2012 – 2013 je ale obsáhlejší. Jedním z nejpodstatnějších cílů je koordinace vzniku strategického dokumentu pro oblast kultury na Praze 14, který by se měl stát koncepčním<br /> materiálem pro rozvoj společenství a kulturního života na Praze 14. Vedení KD si na příští rok dále stanovilo rozvoj kulturní infrastruktury, nebo podporu činnosti aktivních občanů a spolků – zejména seniorů. K plánům patří také posílení komunitního rozměru nebo podpora neprofesionálního umění.<br />
Pro ředitele KD jsme měli ještě několik otázek: </p> <p>Můžete popsat budovu kulturního domu a její historii?</p> <p>Původní hostinec na vlakové stanici Praha – Kyje byl v r. 1961 rekonstruován a později přeměněn v technicky dobře vybavený kulturní dům. Jakkoli se změnily dispozice a fasáda domu, duch plesů, bálů a tancovaček zde přetrval. Přibyly jen koncerty, pohádky pro děti a volnočasové kurzy. Také design a způsob komunikace se malinko změnil. Dnes můžeme s čistým svědomím tvrdit, že Kulturní dům Kyje vždy zastával a dále zastává důležitou roli v poskytování kulturně-společenských potřeb obyvatel Prahy 14, není ale jejím ústředním kulturním objektem. Primárně je významným kulturně – komunitním centrem pro obyvatele přilehlých lokalit Kyje, Hostavice, Jahodnice a Hloubětín. Večerní program je pak zaměřen na obyvatele celé Prahy 14.</p> <p>Budova KD prošla rekonstrukcí – můžete sdělit našim čtenářům podrobnosti a uvést, jakou má KD kapacitu?</p> <p> Základem je sál s kapacitou cca 200 lidí, malý sál pro 20 a 2 klubovny. Krom malého skladu a kanceláří je to vše. Součástí celého objektu je též hospoda, penzion a stanice Policie ČR. Ty však nejsou v žádné spojitosti s KD Kyje. Zadavatelem a investorem rekonstrukce byl úřad MČ Prahy 14. Proběhla v letech 2008 – 2009, já jsem ve funkci od května 2012, tak o ní nemám podrobnější informace. </p> <p>Jak je nákladný provoz, kolik poskytuje ročně zřizovatel a jaké jsou vlastní příjmy?</p> <p>Příspěvek MČ Prahy 14 na činnost celé příspěvkové organizace pro rok 2012 činil 8 mil 125 tis. Byl v tom provoz KD Kyje a ještě jednoho objektu. V rozpočtu na 2013 počítáme s nákladem na provoz KD Kyje (vč. mezd) ve výši 4,5 mil. Vlastní výnosy ze vstupného a pronájmů odhadujeme na 800 tis. Součástí rozpočtu KVIZ pro rok 2013 je také vznik a provoz nového objektu na Černém Mostě a realizaci cca 15 venkovních akcí a projektů v ostatních částech Prahy 14.</p> <p>Můžete uvést roční návštěvnost?</p> <p>Toto zatím neumím zodpovědět. Změny v programu, které jsme připravovali přes prázdniny, se reálně projevují až od září, těžko zatím tedy uvádět jakákoli čísla. Čísla odrážející původní programovou koncepci KD Kyje jsou nesměrodatná a navíc nepřesná. V zásadě lze říci, že návštěvnost KD Kyje byla vždy slabá. Snažil jsem se program koncipovat tak, aby se zlepšila. </p> <p>Jaké programy mají u návštěvníků největší ohlas, a máte v nabídce něco výjimečného?</p> <p>Sázím v tomto směru na jistotu – oblíbené jsou koncerty žánru folk a country. Své diváky mají i besedy a přednášky. Nedělní pohádky jsou také naší jistotou. Nově jsme zavedli sobotní kreativní dílny pro děti a jejich rodiče. Zde se pokoušíme otevřít témata, která nebyla dosud v KD Kyje obvyklá – např. street-art, městské zahradničení, filmovou animaci, nový cirkus a tak podobně.<br />
Obecně řečeno, naše programová koncepce stojí na následujících pilířích: zprostředkování kulturního zážitku, posílení komunitního rozměru, podpora společenských akcí, posílení programu pro rodiny s dětmi, programy pro školy, podpora neprofesionálního umění, poskytování prostor pro volnočasové aktivity a posílení programu pro seniory. </p> <p>A nakonec mám prosbu, zda byste alespoň rámcově nepřiblížil stav tvorby nové kulturní politiky a celkové strategie městské části a nerozepsal se o roku 2013, který by se měl stát modelovým rokem kultury.</p> <p>Práce na strategickém dokumentu mapujícím stav kultury na Praze 14 a navrhujícím opatření pro její dlouhodobý rozvoj jsou v plném proudu. Ještě letos by měla být hotova pracovní verze, která se však té finální bude podobat cca z 80 %. Rok 2013 se tedy zároveň stane jakýmsi testovacím rokem, který strategická opatření ověří a doplní. Základní tezí příštího roku je tvrzení, že kultura se neodehrává jen v kulturním domě, ale kultura je součástí všedního života, patří sem i běžné aktivity, jako třeba procházka, posezení na lavičce, projížďka na kole… A také se týká všech cílových skupin – od dětí přes teenagery až po seniory či minority. Těm všem bychom měli v rámci strategie (a tedy i roku 2013) připravit podmínky pro jejich kulturní vyžití. Musíme znát jejich potřeby a musíme umět nalézt řešení pro jejich uspokojení. Tak třeba konkrétně plánujeme transformaci původní sídlištní kotelny na komunitní co-workingové centrum s multifunkčním sálem, v Hloubětíne se zase chystá stavba menšího komunitního centra, jehož obsah musíme ještě projednat s obyvateli této lokality, chystáme festival, sérii koncertů vážné hudby na hladině vodní nádrže na Černém Mostě… a mnoho dalších zajímavých akcí.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.

Celá ČR, Jihočeský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Ostatní, Památky
Co se děje
27.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024