středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Fantom
© Archiv pořadatele



Kultovní němé filmy F. W. Murnaua doprovodí v Kině Lucerna živé koncerty špičkových hudebníků.

PRAHA: Letos uplyne 130 let od narození filmového režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua, jednoho z nejvýznamnějších tvůrců němé éry. Představitel expresionistického filmu počátku 20. století hledal inspirace v okultních vědách a mystických příbězích. Jeho dílo připomene přehlídka čtyř snímků, které patří mezi nejzásadnější v dějinách kinematografie.

03.04.2018
Autor článku: 
Zdena Selingerová

Filmy Upír Nosferatu, Fantom, Faust a Poslední štace bude Kino Lucerna promítat od 3. května a živě je doprovodí špičkoví čeští i zahraniční hudebníci.

Friedrich Wilhelm Murnau, vlastním jménem Plumpe, se narodil před 130 lety v Německu. Už jako student se začal věnovat herectví a divadelní režii. Práce ho fascinovala natolik, že přijal umělecké jméno a rozhodl se stát režisérem. Čím dál víc očarován možnostmi filmu natáčel po válce Murnau jeden snímek za druhým. V roce 1922 dal vzniknout filmu Upír Nosferatu, který ho jednou provždy proslavil po celém světě. Obrátil jím zásady tehdejších expresionistických filmařů vzhůru nohama. Natočil Nosferata v exteriérech a dokázal, že přirozené prostředí je mnohdy magičtější a působivější než uměle vytvořené kulisy. Tento pozoruhodný snímek slavil velké úspěchy a dodnes je zdrojem inspirací pro mnohé filmaře.

Ve stejném roce pak Murnau natočil i další expresionistický film Fantom (1922), který byl dlouhou dobu považován za ztracený, avšak po mnoha letech se ho podařilo najít a zrestaurovat. V působivé Poslední štaci (1924) vyprávěl Murnau tragický příběh hotelového vrátného a rozvinul své filosofické myšlenky do netušených obzorů. Později filmově zpracoval také starou německou legendu a Goethovo klasické literární dílo Faust (1926), kde díky nové kamerové technice vytvořil přelomové obrazové efekty.

Umělecký zážitek z legendárních němých filmů znásobí v Kině Lucerna živé koncerty, které budou promítání doprovázet. Hudební skladatelka a klavíristka Eunice Martins z Berlína zahraje k filmu Upír Nosferatu, zpívající violoncellistky Tara Fuki doprovodí snímek Fantom, originální hudební kompozici k filmu Faust společně předvedou výjimečná houslistka Iva Bittová s multikulturním kytaristou Marcem Sinanem a k Poslední štaci hudbu namíchá originální klarinetové kvarteto Clarinet Factory.

Přehlídku němých filmů F. W. Murnaua s živým hudebním doprovodem finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti.

Vstupenky od 210 Kč jsou v prodeji v síti Ticketpro a v Kině Lucerna.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024