KOVANICE: Malá obec v sousedství Nymburka - Kovanice si letos připomíná 750 let od první písemné zmínky. Dne 2. července 1266 Zudona de Kovanic přivěsil svoji pečeť k majetkové listině. Místní si velmi zakládají na tom, že jejich obec je o desetiletí starší než sousední královské město Nymburk. Obecní zastupitelstvo několik let z obecního rozpočtu šetřilo, aby mohlo uspořádat oslavy na úrovni.
Uskuteční se v pátek 19. a v sobotu 20. srpna.
Připraven je bohatý kulturní program se soutěží požárních družstev, tanečními zábavami, koncerty, divadelním představením a akcemi pro děti. Jako odkaz na jméno obce bude k vidění ukázka práce kováře s výhní a kovadlinou, návštěvníci ochutnají speciální pivo Kovanické kladivo. K výročí vyjde rovněž kniha o historii obce „Kovanice – 750 let“ a přítomní si při této příležitosti budou moci odnést i upomínkové předměty.
„Naši občané i lidé ze sousedních obcí se na oslavy jubilea velmi těší. Jako jediný problém se nám jeví účast rodáků. Kontakty máme jen na malý počet těch, kteří pravidelně přijíždějí, ale rádi bychom přivítali i ty, kteří žijí daleko a přitom si uchovali k obci vztah. Zvaný je každý!“ vzkazuje starosta Kovanic Jaroslav Král.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.