úterý
17. září 2024
svátek slaví Naděžda
Konference pro varhany 2017
© HAMU a PROVARHANY (archiv)



Konference pro varhany 2017

PRAHA: Druhý ročník Konference pro varhany pořádá Hudební a taneční fakulta AMU v Praze ve spolupráci se spolkem PROVARHANY. Uskuteční se 29. - 30. listopadu 2017 a mezi přednášejícími budou specialisté na stavbu a historii varhan i koncertní varhaníci z ČR i ze zahraničí. Vrcholem letošní konference bude detailní představení projektu Svatovítské varhany a následující prohlídka katedrály i místa pro nové varhany s odborným výkladem. 

od 29.11.2017 do 30.11.2017

Konference pro varhany si klade za cíl rozproudit diskusi mezi odbornou veřejností, inspirovat studenty varhan i další zájemce a informovat o aktuálních tématech týkajících se varhanní kultury včetně zahraničních zkušeností. Po každém bloku přednášek následuje diskuse přednášejících, studentů HAMU a dalších zúčastněných. 

Konference bude zahájena ve středa 29. listopadu v 19.30 hodin v Bazilice sv. Markéty v Břevnovském klášteře, kde vystoupí prof. Julian Gembalski, významný polký varhaník, pedagog a bývalý rektor Hudební akademie v Katowicích. 
Ve čtvrtek 30. listopadu od 10 hodin proběhne hlavní část konference, tedy přednášky a diskuse v Respiriu Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí. Přednášky zahájí PhDr. Petr Koukal, hlavní organolog NPÚ, pokřtí a přiblíží novou knihu Problematika restaurování zvuku varhan. Ta vznikla ve spolupráci se Zvukovým studiem HAMU, konkrétně s Ing. Zdeňkem Otčenáškem, Ph.D. 
Následovat bude Dr. hab. Grzegorz Pozniak z Institutu pro chrámovou hudbu v Opole, jenž představí publikační činnost Institutu pro chrámovou hudbu v Opole. Martin Poruba, pedagog Hochschule für Musik und Theater v Mnichově a varhaník ve Freisingu, přiblíží situaci varhaníků, varhan a varhanářství v Bavorsku. 
Závěr prvního bloku přednášek bude patřit prof. Jaroslavu Tůmovi, koncertnímu varhaníkovi a profesorovi HAMU, který bude prezentovat plánovaný výzkum interpretace včetně již vydaného CD s publikací O interpretaci varhanní hudby s přihlédnutím k jiným klávesovým nástrojům
Odpolední blok přednášek zahájí Waclaw Golonka, profesor Hudební akademie v Krakowě. W. Golonka si za téma zvolil různé systémy ohodnocení chrámových varhaníků v různých zemích Evropy. Štěpán Svoboda, organolog Pražského arcibiskupství, představí projekt Svatovítské varhany, tedy historii, vývoj a současný stav projektu nových Grenzingových varhan. Následovat bude prohlídka katedrály sv. Víta s odborným výkladem, pro účastníky konference bude možnost nahlédnout na západní katedrální kruchtu a seznámit se s architektonickými, technickými a akustickými aspekty stavby tohoto mimořádného nástroje.

Vstup na konferenci je volný na základě rezervace, účast je nutno závazně potvrdit nejpozději do 24.11. na e-mail: info@provarhany.cz
 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
17.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: Vybrali jste. Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO má své vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější je sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Akci tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.09.2024