úterý
17. září 2024
svátek slaví Naděžda
Ilustrační snímek
© Archiv divadla



Ostravští loutkáři absolvovali mezinárodní pracovní stáž v Japonsku

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Autor článku: 
Lucie Blažek Mičková
„Japonští kolegové nám předvedli kromě opravdu vzácného know-how i svoji pověstnou preciznost, smysl pro detail a mimo jiné také pro pořádek. Jejich tradiční loutky mají obdivuhodné mechanismy a výjimečnou pohyblivost a my jsme opravdu vděční, že jsme jejich umění mohli poznat zblízka a něco z jejich zručnosti snad i pochytit,“ hodnotí Jan Špaček, absolvent sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity, který je pátým rokem šéfem ateliéru výroby.
Průvodcem a zprostředkovatelem kulturní výměny byl Noriuki Sawa, japonský loutkář, herec, režisér a pedagog, který dlouhodobě působí v České republice. Sawa v minulosti režíroval několik inscenací v Divadle loutek Ostrava a vedl také workshop na mezinárodním loutkářském festivalu Spectaculo Interesse. Cesta byla uskutečněna za finanční podpory Evropské unie, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR a Moravskoslezského kraje.
„Tato stáž pro nás znamená významný krok v prohlubování znalostí a zkušeností v oblasti loutkářského umění, a zároveň posiluje mezinárodní spolupráci a kulturní výměnu mezi Českou republikou a Japonskem. Věříme, že spolupráce touto první výměnou nekončí a že třeba někdy v budoucnu přivítáme japonské kolegy u nás v divadle,“ uzavírá ředitelka Divadla loutek Ostrava Alena Punčochářová.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: Vybrali jste. Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO má své vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější je sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Akci tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024