středa
4. října 2023
svátek slaví František
Pozvánka
© Archiv pořadateleKoncert pro Noc kostelů – Martinů Strings Prague hrají Myslivečka, Mozarta a Sluku

PRAHA: V pátek 2. 6. nás čeká opět oblíbená celonárodní akce s mimořádnou atmosférou, Noc kostelů. A s ní koncert souboru Martinů Strings Prague v kostele sv. Jiljí na Starém Městě. Přijd´te ji prožít s námi do kostela, kterým kráčely dějiny. Jehož výstavba probíhala pod dohledem Arnošta z Pardubic, kde česky už v předhusitské době kázal Jan Milíč z Kroměříže a pravděpodobně zde působil i Jan Nepomucký. A nejen to. Vzdělání - to všeobecné, ale i to hudební, zde s největší pravděpodobností získal také hudební skladatel Josef Mysliveček, který později dobyl všechny slavné italské i mnohé jiné operní scény... A víte, že v tomto kostele se natáčela pro film Amadeus i Mozartova svatba s Konstancí? 

02.06.2023
19:30
Autor článku: 
Martina Fialková

Na koncertě zazní jak hudba Myslivečkova, tak Mozartova, a navíc uslyšíte úplnou premiéru malého cyklu písní na biblické téma vynikajícího současníka Luboše Sluky. Nebude chybět ani hudba varhanní. 

Těšíme se na vás, Noc kostelů je jen jednou v roce...A vstup je VOLNÝ

Děkujeme sponzorům: MČ Praha 1 a vydavatelství PŘÍTOMNOST (Martin Jan Stránský), dále i Petru Bískovi a Jaroslavu Vernerovi

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023