PRAHA: AKCE CIHLA vstoupí do 24. ročníku zábavným odpolednem, které se koná ve čtvrtek 22. června v Riegrových sadech na pražských Vinohradech. Od 15 hodin je připraven program plný nevšedních zážitků, her, dílen či soutěží pro děti a výtečného občerstvení. Vrcholem odpoledne bude od 18.00 koncert Davida Krause s legendami romské hudební scény – s kapelou Gipsy Brothers. Vstupenky jsou již teď k zakoupení v předprodeji na goout za 200 Kč. Výtěžek z akce bude použit na odvlhčení a opravu izolace Chráněného bydlení Na Vyhlídce. Akce se koná pod záštitou starostky Ing. Alexandry Udženija.
První část programu – Inkluzivní zážitky aneb Jak se cítit v cizí kůži – ukáže veřejnosti život lidí s mentálním či jiným druhem znevýhodnění. Zaměstnanci s klienty všech služeb Portusu Praha se pokusí přiblížit jejich společnou práci. Na vlastní kůži zažijete, jaké to je orientovat se na autobusovém nádraží bez písmen a čísel, jak si vybrat peníze z bankomatu, když měřím 1,20 m? Zahrajete si pexeso pro nevidomé, zkusíte si chůzi v terénu, jako člověk, který má trubicové vidění... Pro děti je připraven zábavný program formou soutěží a výtvarných dílen. Na místě bude i výtečné občerstvení ze sociálního podniku DOBROTY S PŘÍBĚHEM .
AKCE CIHLA je celostátní benefiční sbírková a osvětová kampaň na podporu moderních sociálních služeb pro lidi s mentálním postižením pořádaná a koordinovaná neziskovou organizací Portus Praha. Díky benefiční sbírce se mohou každý rok realizovat, rozšiřovat a udržovat projekty chráněných bydlení, terapeutických dílen, sociálních podniků nebo terénních bytů. Pilířem sbírky je prodej benefičních cihel ve stáncích v ulicích Prahy i on-line na novém e-shopu eshop.akcecihla.cz. Vzhledem k narůstajícím cenám a nedostupnosti stavebního materiálu včetně cihel budou benefiční předměty rozšířeny o oblíbené festivalové kelímky, praktické tašky i trička s motivem AKCE CIHLA, které připravili umělci Michal Škapa, Pasta Oner, Jan Kaláb a Kakalík.
Prodej cihel ve stánku umístěném tradičně v centru Prahy v ulici Na Příkopech zahájí 13. června dlouholetá patronka sbírky Simona Stašová, která bude na místě od 16 do 17 hodin. V úterý 20. června od 15 hodin prodej a letošní 24. ročník benefiční sbírky AKCE CIHLA osobně podpoří další dlouholetý patron Jaroslav Svěcený.
Speciální firemní benefiční cihly a chodník slávy
Zakoupením benefičních cihel či designových benefičních předmětů AKCE CIHLA od června do září lidé přispějí na odvlhčení a renovaci kuchyňských koutů v 6 garsoniérách v objektu Chráněného bydlení Na Vyhlídce v obci Slapy, který slouží lidem s mentálním znevýhodněním.
Vzhledem k tíživé hospodářské situaci napříč spektrem dárců se Portus snaží hledat nové cesty financování nutných oprav chráněného bydlení pro své klienty. Letos proto nabídne možnost zakoupení exkluzivní gravírované cihly s vaším jménem či firemním logem do připravovaného „chodníku slávy“ v blízkosti objektu Chráněného bydlení Na Vyhlídce, který bude z výtěžku sbírky inovován. Kupte dobročinnou cihlu a zapište se do příběhu lidí s mentálním handicapem. Benefiční cihly jsou k zakoupení i online na akcecihla.cz.
Aktuální informace sledujte na www.akcecihla.cz
Kontakty:
Soňa Cimalová, cihlavakci@portus.cz , 773 920 989
Andrea Chroustovská, marketing@portus.cz, 773 920 992 – komunikace s médii
PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.