sobota
4. května 2024
svátek slaví Květoslav
Památník padlých čs. legionářů v Orlové
© Lumír Dujíček



Koncem ledna se uskutečnila Národní pouť u příležitosti 100. výročí bojů o Těšínsko

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Československá obec legionářská (ČsOL) za spolupráce a podpory Ministerstva obrany České republiky uskutečnila ve dnech 25. – 28. ledna 2019 Národní pouť u příležitosti 100. výročí bojů o Těšínsko a pietní akty na místech pohřbených vojáků v České republice a Polské republice. 

Autor článku: 
Teodor Hybler

Její účastníci tak prošli místa bojů čs. legionářů od Mostů u Jablunkova, přes Jablunkov, Ostravu, Orlovou, Bohumín, Loukami nad Olší, po Těšín. Květiny a věnce byly položeny také v Polsku, v Cieszynie, v Goleszowie v obci Kozakowice Dolne a ve Skoczowie. V neděli 27. ledna 2019 se v Orlové na městském hřbitově uskutečnil pietní akt u Památníku padlých čs. legionářů.

Účastníci Národní poutě poté navštívili výstavu v orlovské Výstavní síni Muzea Těšínska nazvanou „Neklidné hranice“, připomínající události, které vedly k rozdělení Těšínska v roce 1920. Zde si mohli zakoupit novou knihu nazvanou „Českoslovenští legionáři z Těšínska“. Kniha, která byla vydána ke stému výročí vzniku Československé republiky, představuje několikaletý badatelský výzkum Petra Majera, předsedy ČsOL jednoty Frýdek-Místek, Zbyška Ondřeky, ředitele Muzea Těšínska, a Jana Saheba, historika Zemského muzea v Opavě. Je zde zveřejněn dosud nepublikovaný soupis  841 čs. legionářů z historických hranic Těšínska, tzn. i z jeho dnešní části náležející Polsku. Najdeme zde příběhy čs. legionářů, deníky, které se dochovaly, fotografie, z nichž mnohé jsou zde poprvé zveřejněné z jejich cesty po transsibiřské magistrále do přístavu Vladivostok a pak strastiplné cesty do vlasti.

Výstava bude pro veřejnost otevřena do 30. června 2019.

Posledním zastavením byl hřbitov v Bohumíně. Zde byly položeny věnce k hrobu vojína Klementa Šťastného, který byl členem tzv. delimitační komise, která v roce 1920 vytyčovala novou státní hranici mezi ČSR a Polskem. Dne 11. listopadu 1920 byl zákeřně zavražděn polskými bojůvkáři na svahu hory Čantoryje v Nýdku. V roce 2017 udělil tehdejší ministr obrany ČR Martin Stropnický vojínu Klementu Šťastnému „Záslužný kříž MO ČR III. stupně in memoriam“. Věřme, že tento jeho hrob se brzy dočká opravy.

Národní pouť se setkala s velkým zájmem veřejnosti a stala se tak důstojným uctěním obětí Sedmidenní války na Těšínsku.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024