pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav
© Jana Leparová



Knihovny připravují program aktivního stárnutí

OSTRAVA: Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě se zapojila s krajskými knihovnami z Košic a Miškolce do mezinárodního projektu Knižnice pre vzdelávanie 50+, v němž se zaměří na oblast neformálního vzdělávání pro věkovou kategorii lidí ve vyšším produktivním a poproduktivním věku.

Posláním knihoven je poskytovat knihovnicko-informační služby, podporovat celoživotní vzdělávání a duchovní rozvoj. Musí také citlivě reagovat na celospolečenské potřeby, specifické zájmy čtenářů a veřejnosti a tomu přizpůsobovat nabídku vzdělávacích a volnočasových aktivit. V současnosti je naléhavým tématem nepříznivý demografický vývoj a stárnutí obyvatel. A právě aktivní stárnutí je tématem úspěšného projektu „Knižnice pre vzdelávanie 50 plus“, který získal finanční podporu z fondů Evropské unie v rámci programu ERASMUS+.
Iniciátorem myšlenky a lídrem projektu je Veřejná knihovna Jána Bocatia v Košicích, která spolupracuje se zahraničními partnery v Čechách a Maďarsku. Nabídku na spolupráci přijala Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a Župní a městská knihovna Františka II. Rákócziho v Miškolci (II.Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár Miskolc).

Cílem současné první části projektu je analýza a využití potenciálu knihoven v oblasti neformálního vzdělávání pro věkovou kategorii lidí ve vyšším produktivním a poproduktivním věku. Pracovní setkání na půdě partnerských knihoven (mobilit) jsou zaměřena na vytváření návrhu tematických vzdělávacích cyklů a jejich následné odzkoušení v praxi. Pilotní aktivity neformálního vzdělávání pro lidi ve věku 50 plus knihovny spustí od září 2017, potrvají do června 2018.

První projektové aktivity začaly koncem roku 2016 v Košicích. V lednu se přesunou do maďarského Miškolce a v únoru přivítá zahraniční knihovníky právě Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě.  Vzhledem k regionálním kompetencím partnerských knihoven představí vždy jednotlivé knihovny nejen své podmínky pro naplnění projektového záměru, ale rovněž témata z oblasti regionálních dějin a uchovávání regionálních dokumentů. Důležité je rovněž poznat sociálních specifika daných regionů, na která bude brán zřetel při formování cyklického neformálního vzdělávání.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024