čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Banner
© Martin Krupa



Knihovna dostala darem dalších 400 knih v ukrajinštině

ČR: Knihovny v České republice již od začátku válečného konfliktu na Ukrajině vyslovují podporu napadenému státu a nabízejí své služby lidem, kteří do ČR přicházejí a hledají bezpečí. Služby knihovny realizují a rozvíjejí ve spolupráci s neziskovými organizacemi i Velvyslanectvím Ukrajiny a díky této spolupráci jsou zprostředkovávány také knižní dary, které doplňují nabídku titulů v ukrajinštině.


 

Autor článku: 
Lenka Hanzlíková

Všechny knihovny nabízejí své prostory, které pro příchozí slouží jako místa setkávání a seznamování s novým prostředím i jazykem, ale kde je také přístupný veřejný internet. V online prostoru knihovny spravují rozcestník ukrajina.knihovny.cz, kde jsou odkazy na metodické a pracovní materiály využitelné při organizování vzdělávacích a volnočasových aktivit, včetně mnoha praktických slovníků. 

Mnoho knihoven má také nabídku tištěných knih v ukrajinštině. Městská knihovna v Praze není výjimkou a výběr se snaží rozšiřovat novými nákupy i dary. Městská knihovna v Praze má ve fondu dostupných kolem čtyř stovek titulů v ukrajinštině a jsme rádi, že díky spolupráci s partnery se počet dostupných knih zvyšuje. Dar rozšířil výběr takřka na dvojnásobek, říká Zuzana Kopencová, vedoucí Odboru knihovních fondů Městské knihovny v Praze. Dar, který pro knihovnu zprostředkovala iniciativa Books for Ukraine a Velvyslanectví Ukrajiny v Praze, byl předán v úterý 31. 5. 2022 v 16.00 v dětském oddělení Ústřední knihovny (Mariánské nám. 1, Praha 1). 

Obsahuje celkem 400 titulů od ukrajinských nakladatelství z Kyjeva (Ababahalamaha, Ljuta Sprava), Lvova (Vydavnyctvo staroho leva) a Černovce (Meridian Czernowitz), které doplní evakuované knihy z tiskáren v okolí Charkova. Pod záštitou první dámy Ukrajiny Oleny Zelenské již několik let vznikají v knihovnách po celém světě ukrajinské knižní poličky, aby děti měly volný přístup k literatuře v rodném jazyce. Děkujeme dobrovolníkům z iniciativy Books for Ukraine, kteří vybrali peníze a nakoupili několik set nejhezčích ukrajinských knih pro Městskou knihovnu v Praze. Věřím, že tento dar potěší tisíce dětí, říká ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. 

Slavnostní předání a listování knihami doprovodilo dvojjazyčné čtení z knížky Pavla Šruta Lichožrouti, která vyšla i v ukrajinském překladu od Oleksandra Stukalo. Příběh o skřítcích, kteří způsobují to, že vaše ponožky nejsou pár, ale licháče, získal v roce 2009 cenu Magnesia Litera i cenu pro nejlepší knížku pro děti Zlatá stuha.

 

Předání daru se zúčastnili:

Zuzana Kopencová, náměstkyně ředitele Městské knihovny v Praze

Jevhen Perebyjnis, velvyslanec Ukrajiny v ČR

Federico Urban, zakladatel iniciativy Books for Ukraine 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024