ČR: Knihovny v České republice již od začátku válečného konfliktu na Ukrajině vyslovují podporu napadenému státu a nabízejí své služby lidem, kteří do ČR přicházejí a hledají bezpečí. Služby knihovny realizují a rozvíjejí ve spolupráci s neziskovými organizacemi i Velvyslanectvím Ukrajiny a díky této spolupráci jsou zprostředkovávány také knižní dary, které doplňují nabídku titulů v ukrajinštině.
Všechny knihovny nabízejí své prostory, které pro příchozí slouží jako místa setkávání a seznamování s novým prostředím i jazykem, ale kde je také přístupný veřejný internet. V online prostoru knihovny spravují rozcestník ukrajina.knihovny.cz, kde jsou odkazy na metodické a pracovní materiály využitelné při organizování vzdělávacích a volnočasových aktivit, včetně mnoha praktických slovníků.
Mnoho knihoven má také nabídku tištěných knih v ukrajinštině. Městská knihovna v Praze není výjimkou a výběr se snaží rozšiřovat novými nákupy i dary. „Městská knihovna v Praze má ve fondu dostupných kolem čtyř stovek titulů v ukrajinštině a jsme rádi, že díky spolupráci s partnery se počet dostupných knih zvyšuje. Dar rozšířil výběr takřka na dvojnásobek,“ říká Zuzana Kopencová, vedoucí Odboru knihovních fondů Městské knihovny v Praze. Dar, který pro knihovnu zprostředkovala iniciativa Books for Ukraine a Velvyslanectví Ukrajiny v Praze, byl předán v úterý 31. 5. 2022 v 16.00 v dětském oddělení Ústřední knihovny (Mariánské nám. 1, Praha 1).
Obsahuje celkem 400 titulů od ukrajinských nakladatelství z Kyjeva (Ababahalamaha, Ljuta Sprava), Lvova (Vydavnyctvo staroho leva) a Černovce (Meridian Czernowitz), které doplní evakuované knihy z tiskáren v okolí Charkova. „Pod záštitou první dámy Ukrajiny Oleny Zelenské již několik let vznikají v knihovnách po celém světě ukrajinské knižní poličky, aby děti měly volný přístup k literatuře v rodném jazyce. Děkujeme dobrovolníkům z iniciativy Books for Ukraine, kteří vybrali peníze a nakoupili několik set nejhezčích ukrajinských knih pro Městskou knihovnu v Praze. Věřím, že tento dar potěší tisíce dětí,“ říká ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.
Slavnostní předání a listování knihami doprovodilo dvojjazyčné čtení z knížky Pavla Šruta Lichožrouti, která vyšla i v ukrajinském překladu od Oleksandra Stukalo. Příběh o skřítcích, kteří způsobují to, že vaše ponožky nejsou pár, ale licháče, získal v roce 2009 cenu Magnesia Litera i cenu pro nejlepší knížku pro děti Zlatá stuha.
Předání daru se zúčastnili:
Zuzana Kopencová, náměstkyně ředitele Městské knihovny v Praze
Jevhen Perebyjnis, velvyslanec Ukrajiny v ČR
Federico Urban, zakladatel iniciativy Books for Ukraine
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.