čtvrtek
9. ledna 2025
svátek slaví Vladan
Plakát
© Archiv pořadatele



Klíčová výtvarná výstava letní sezóny je tu

SEMILY: Díla třiceti tří výtvarných umělců jsou vystavena v prostorách semilské Pojizerské galerie na rozsáhlé souborné výstavě květinových zátiší pod názvem Za tichem květin. Několik let sestavovaný výběr, kdy byla některá díla pro účely výstavy zakoupena na uměleckých aukcích, prezentuje obrazy spojené často s velmi silnými příběhy. Například obraz od malířky židovského původu Heleny Wiesnerové byl malován v roce 1943 během internace malířky v nacistickém táboře Terezín. Práce na takových obrazech pomohla autorce přežít.

od 12.07.2024 do 15.09.2024
Autor článku: 
Miroslav Šnaiberk
Na výstavě najdete díla slavných mistrů, jakými byli například Václav Špála či Otakar Kubín, ale i obrazy dnes již téměř zapomenutých a znovu objevovaných malířů jakými byli Charlotta Burešová, Václav Vojtěch Novák nebo Fedor Kracík. Mezi vystavujícími jsou také malíři pojizerští a polabští, ať už žijící (Ludmila a Vlasta Matoušová, Jiří Urban, Jaroslava Bičovská a další), či nežijící (František Jiroudek, Vladimír Komárek, Jiří Salaba, Čeněk Choděra a další). 
   
Ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily a zároveň kurátor výstavy Miroslav Šnaiberk k výstavě říká: „Sestavit takovou výstavu chce čas, kdy jsme hledali potřebná díla nejen po galeriích, ale i aukcích a v soukromých sbírkách. Výsledkem je dle mého názoru velmi zajímavá a pestrá kolekce děl.“ K výběru současných autorů pak dodává: „Na výstavě jsou zastoupeni i mladí progresivní umělci jako Martin Mulač, Michal Rapant, Alexandra Jiřičková, Martina Meletzká, Barbora Bieylonovič, Eva Pejchalová či Martin Mrkva, kteří dokazují, že žánr květinového zátiší má jako výrazový prostředek stále co říci a není mrtvým tématem. Ostatně můžeme vnímat květinu jako okno do duše autora.“ 
   
Na výstavě je k vidění i videoprojekce akvarelové malby, součástí doprovodných akcí je pak akvarelový plenér pro začínající i pokročilé malíře a na konci výstavy se 14. září v 18:30 uskuteční setkání s autory a komentovaná prohlídka. 
 
Část vystavených děl je také určena k následnému prodeji, kdy 10% z prodané částky poputuje na nákup děl do výtvarné sbírky semilského muzea.
 
Výstava je k vidění od 12. července do 15. září 2024.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025