LIBEREC: Třetí červencový týden libereckého Léta na náměstí se uskuteční dvě události, které lze označit za hudební vrcholy prázdnin. V pondělí 11. 7. do Liberce zavítá jedinečná Deutsche Streicherphilharmonie, dva dny poté ve středu 13. 7. se Liberečané mohoutěšit již na 11. ročník Bohemia Jazz Festu.
Deutsche Streicherphilharmonie se Liberečanům představí na náměstí před radnicí v pondělí 11.7. od 19 hodin, v případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v budově nového magistrátu. Ojedinělá filharmonie je složena ze špičkových talentovaných hudebníků ve věku od jedenácti do devatenácti let ze všech německých hudebních škol. Soubor zkouší čtyřikrát až sedmkrát ročně pod vedením šéfdirigenta Wolfganga Hentricha, aby následně na svých koncertech či turné nabídl svým posluchačům vynikající provedení skladeb světových klasiků vážné hudby. Mimo jiné tato filharmonie vystupovala také v Číně a Equadoru.
Program pro liberecké publikum je sestaven ze skladeb : W. A. Mozarta, M. Brucha, J. Suka, E. Griega, A. Vivaldiho, J. Sibeliuse a řady dalších.
Propojení interpretace děl klasiků špičkovými mladými hudebníky v kulisách náměstí historického centra Liberce nabízí skutečně nevšední zážitek.
Jen o dva dny později, ve středu 13. 7. bude Liberec hostit Bohemia Jazz Fest. Festival v roce 2005 založil uznávaný jazzový kytarista českého původu Rudy Linka, se záměrem představit a propagovat špičkový světový jazz v České republice. Již v roce 2010 se na historických náměstí několika českých měst sešlo na open-air jamování více než sedmdesát tisíc jazzových fanoušků. Liberec svátek českých jazzmenů bude hostit již po čtvrté.
V tomto roce Bohemia Jazz Fest navštíví pouze sedm českých měst. Po loňské návštěvě jednoho z největších současných hudebních géniů Billa Frisella z USA se v Liberci letos představí: od 17.30 Jasper Blom Quartet (NLD) kombinující akustický jazz s elektronikou, J. Blom dvojnásobným vítězem European Jazz Competition. Od 19.00 vystoupí kvartet Niogi (ISR) s původní tvorbou kombinující akustické nástroje se syntetizátory. Jejich hudba je vřelá, nádherná a vášnivá; akustická a elektronická složka jejich jazzu jsou v dokonalé rovnováze.
Vrcholem večera bude od 20.30 vystoupení Harold Lopez-Nussa Tria (CUB) v čele s vynikajícím mladým kubánským pianistou H. L. Nussou. Stejný program jazzového večera jako Liberec nabídne již jen Praha a Brno.
Na oba koncerty je vstup zdarma.
Nezbývá než popřát dobré počasí, protože atmosféra koncertů na zaplněném náměstí před historickou radnicí je nepřekonatelná. A zbude-li Vám chvilka, určitě si prohlédněte i novou sochu z cementu, skla a keramiky ve tvaru obří hlavy stojící před radnicí. Její autor Michal Trpák ji pojmenoval V-myšlení, můžete do ní i vstoupit a měla by své návštěvníky přimět se ponořit do vlastních myšlenek.
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.