PLZEŇ: Plzeňský kraj si připomene 30 let od pádu totalitního režimu v tehdejším Československu. Jak říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard „Historie se musí připomínat a svoboda není samozřejmostí". Proto připravil Plzeňský kraj hudební happening Kapely s příběhem k výročí událostí roku 1989. Účastníci tak budou mít příležitost si připomenout a zazpívat písně, které provázely náš národ na cestě od totality k demokracii.
Koncert Kapely s příběhem se uskuteční v Plzni na náměstí Republiky 25. října 2019 od 18:00 hodin. Na pódiu zahraje a zazpívá Míša Leicht a skupina COP, pozvání přijal i písničkář Jiří Dědeček a nejstarší československá folková skupina Spirituál Kvintet.
Spirituál Kvintet oslaví příští rok 60 let od svého vzniku a rozloučí se se svými příznivci sérií vystoupení. Jen pro připomenutí, v listopadu roku 1989 zpíval Spirituál kvintet z balkonu pražského Melantrichu, o rok později si opět na Václavském náměstí mezi členy skupiny na pódiu zazpívali prezidenti Václav Havel a George Bush starší. Společně se Spirituál Kvintetem si budeme moci na náměstí Republiky v Plzni zazpívat jejich nejhranější písně, Až se k nám právo vrátí a Jednou budem dál.
Symbolické oslavy svobody se zúčastní také český písničkář, básník, textař a předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček. PEN klub je nejstarší světová organizace na ochranu lidských práv a také nejstarší organizace, která propaguje přátelství a intelektuální spolupráci mezi všemi spisovateli. V rámci neziskové organizace Člověk v tísni se Jiří Dědeček podílí i na lidskoprávních aktivitách. Na koncertě tak máte jedinečnou příležitost si poslechnout například píseň - Vraťte mi nepřítele.
Můžeme se těšit i na Plzeňskou skupinu COP s Míšou Leichtem. Kapela v době totality hrála muziku inspirovanou americkou country pro nejrůznější ilegální uskupení lidí, kteří se snažili uchovat vzpomínky na to, že tuto část republiky osvobodili Američané. Copáci tak byli velmi často v hledáčku policie. Zakladatel kapely a její umělecký vedoucí Míša Leicht se také aktivně účastnil revolučních demonstrací v Plzni.
Přijďte v pátek 25. října 2019 v 18:00 hodin na náměstí Republiky v Plzni na největší hudební událost tohoto druhu v Plzeňském kraji – Kapely s příběhem. Vstup je zdarma.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.