středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Letecký snímek města Jemnice
© město Jemnice



Jemnice usiluje o titul Historické město roku 2019

TELČ: Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). O titul Historické město roku 2019 bude za Kraj Vysočina usilovat město Jemnice. Vítěz celostátního kola soutěže bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2020 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Autor článku: 
TZ/klapka

Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči, navštívila ve dnech 15. - 16. ledna 2020 všechna přihlášená města - Jemnici, Moravské Budějovice, Polnou a Telč a vyhodnotila jejich přihlášky. Jako vítěze krajského kola vybrala město Jemnici. Na druhém místě se umístilo město Polná a na třetím místě město Telč. Moravské Budějovice skončily na čtvrté příčce.

 

Jemnice

„Komise ocenila množství práce v oblasti péče o kulturní dědictví, dlouhodobý přístup města Jemnice k regeneraci městské památkové zóny a snahu o uchování jedinečného rázu historického města. Ten se mimo jiné projevuje i v unikátní střešní krajině MPZ, která je jen velmi málo narušena půdními vestavbami“, konstatuje Jan Klimeš, vedoucí Odboru péče o památkový fond územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.

V Městské památkové zóně Jemnice se nachází velké množství nemovitých kulturních památek. Město je držitelem jedné nehmotné národní kulturní památky – Běhu o Barchan – zapsané na Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury.

Město Jemnice kontinuálně, dlouhodobě a systematicky pracuje na obnově MPZ a také intenzivně spolupracuje a komunikuje s obyvateli v MPZ a motivuje je k obnově dalších památkově hodnotných objektů.

Stěžejními akcemi obnov nemovitých kulturních památek v Jemnici v roce 2019 byly (mnohé podpořeny z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR): etapa obnovy hradební zdi, pokračující práce na opravě krovů střechy a vybraných stropů v interiéru zámku a části balkónu, další etapa dláždění části hřbitova u kostela sv. Jakuba a nátěr krytiny věže kostela sv. Stanislava.

V oblasti prezentace kulturního dědictví je třeba zmínit, že ve městě fungují značené okruhy pro pěší (Okruh královny Elišky, Okruh sv. Jakuba a Okruh sv. Václava).

Nedávno byl ve městě navíc instalován jednoduchý systém informačních cedulí se stručnými popisy jednotlivých památek. Další způsoby propagace kulturního dění a dědictví města jsou v podobě řady webových stránek, na kterých se město zviditelňuje (Region Renesance, Jemnický mikroregion, Barchan, turistické informační centrum, město Jemnice atd.).

Polná

Na území MPZ Polná se nachází několik desítek nemovitých kulturních památek. Významným objektem v MPZ je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je národní kulturní památkou a který byl kompletně obnoven v letech 2000-2012. Stav kulturních památek i dalších objektů na území MPZ je průběžně obnovován, což je známkou dobré péče o památkový fond města. Svědčí o tom také ocenění Historické město roku 2006 a vítězství v krajském kole za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPZ v letech 2012, 2014 a 2016.

„Komise oceňuje podporu města Polná kulturním akcím a společenskému životu s mnoha kulturními spolky a organizacemi“, dodal Klimeš.

Stěžejními akcemi obnov nemovitých kulturních památek v Polné v roce 2019 byly (mnohé podpořeny z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR): obnova části šindelové střechy na kostele sv. Kateřiny, obnova průčelí kostela sv. Anny, dále výměna oken a nátěr krytiny na budově zámku a rovněž byla dokončena obnova fasády domu na Husově náměstí. Po obnově byl veřejnosti otevřen měšťanský pivovar, v němž se od roku 2019 pořádají kulturní akce.

Telč

Na území MPR Telč a jejího ochranného pásma se nachází bezmála 100 nemovitých kulturních památek a další jsou na území MPZ Telč – Staré Město. Součástí MPR Telč je areál státního zámku, významná národní kulturní památka.

„Ve městě je podporována řada spolků, velmi pozitivně je hodnocena prezentace města (informační centrum, webové stránky). Příkladná je účast ve sdruženích jako např. České dědictví UNESCO, Česká inspirace, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Region Renesance aj.“, konstatoval Klimeš.

Stěžejními akcemi obnov nemovitých kulturních památek v Telči v roce 2019 na území MPR Telč byly (mnohé podpořeny z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR): dílčí opravy několika domů na Náměstí Zachariáše z Hradce a především částečná výměna šindelové krytiny včetně opravy tesařských prvků na kostele sv. Anny. Na území MPZ Telč – Staré Město byla provedena kompletní obnova střešní krytiny a oprava tesařských prací venkovské usedlosti v ul. Zachariášova.

Moravské Budějovice

Na území MPZ Moravské Budějovice se rovněž nachází řada nemovitých kulturních památek.
„Komise hodnotila kontinuální úsilí města o opravu všech památek a péči o veřejné plochy a zeleň. Pozitivně je hodnocena prezentace kulturního a společenského života ve městě“, doplnil Klimeš.

Nově je v Moravských Budějovicích provedena kamenná dlažba a povrchy včetně mobiliáře a osvětlení hlavního náměstí. Hlavní rozpočtovou akcí památkové obnovy v roce 2019 byla výměna vnějších okenních křídel jedné z hlavních budov města, tj. zámku. Dále byl opraven sanktusník kostela sv. Jiljí.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024