HRADEC KRÁLOVÉ: Masopustní průvod v režii Základní umělecké školy F. A. Šporka v Jaroměři se konal už podesáté. V úterý 28. února se vydal o půl druhé hodině průvod maškar a muzikantů směrem k jaroměřskému rynku. Před městským úřadem požádal místostarostu o feruli (povolení) a potom už se tradičně předváděly scénky podle lidových říkadel, hospodyně tancovaly mazurku s medvědem, aby zajistily hojnou příští úrodu a hospodáři kupovali koně, prasátko či jiná zvířata. Výsledkem masopustního rejdění dětí a učitelů není jen veselé připomenutí tradice ale i pomoc potřebným. Každoročně spokojení diváci přispívají na dobrou věc do pokladniček Domova sv. Josefa v Žirči.
A proto na vědomost všem dáváme, že se během masopustního koledování po jaroměřském náměstí a okolí, podařila nashromáždit opět větší finanční částka než v roce loňském! Letos jste všichni, kteří jste se u masopustního průvodu zastavili, zasmáli se, zazpívali a zatancovali si, podarovali nemocné roztroušenou sklerózou částkou 5 065,-Kč. Pokladničky s koledou jsme v sobotu 4. března předali klientům Domova sv. Josefa a potěšili je i masopustním vystoupením. Peněžní dar bude podle slov paní Jitky Holcové použit na nákup polohovací toaletní židle. Velké poděkování také patří Johnově pekárně z Josefova, Řeznictví Uhlíř Jaroměř, Cukrárně Vilma ze Dvora Králové nad Labem a spolku Pronáměstí za starost o nakrmení všech koledníků. Děkujeme!
„Máme smutek a zármutek, masopust nám rychle utek! A tak se těšíme napřesrok!" vzkazuje za organizátory Jaroslava Holasová, pedagožka ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.