pondělí
21. října 2024
svátek slaví Brigita
Vizuál festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/jedensvet/



Jeden svět se letos zaměřuje na projevy klimatické krize (nejen) ve filmu

PRAHA, ČR: Vysychající řeky, vyprahlá pole, prázdné studny. Klimatická změna se začíná dotýkat i našeho okolí. Projevy environmentální krize v kontextu místní krajiny a role člověka v ní bude řešit i letošní 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se koná od 5. do 14. března v Praze a poté v dalších 35 městech po celé České republice.

od 05.03.2020 do 14.03.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Motto „až naprší a uschne“ jsme jako děti používali při škádlení. Nyní ovšem vystihuje jednou z podstat klimatické změny – krajina v důsledku narůstajících teplot a špatného hospodaření neudrží vodu. „Promítáním filmů (nejen) o klimatické krizi chceme ukázat globální rozměr celého problému a zaměřit se především na jeho dopady na lokální úrovni. Na problém nechceme jen upozorňovat, ale hledat jeho řešení a inspirovat ke konkrétní akci ve všech 37 městech, kde festival probíhá. Zkrátka nechceme dál čekat, až naprší a uschne,“ říká ředitel Jednoho světa Ondřej Kamenický.

Festivalovou kampaň připravilo už potřetí Studio MT (Matyáš Trnka ve spolupráci s Matějem Růžičkou). Jelen běžící festivalovou znělkou se postupně na rozpáleném horizontu proměňuje ve velblouda, který je hlavní postavou letošního vizuálu. I to odkazuje na blížící se sucho. „Uschlé stromy, žádné lesy, holé pláně, sucho a teplo – tak by mohla vypadat česká krajina, pokud s klimatickou změnou nezačneme něco dělat. Pohled na takový horizont nenabízíme jen pro Prahu, ale i pro všechna další města, kde festival letos probíhá. Každému jsme totiž vytvořili vizuál na míru. Mimo to jsme se snažili, aby byly plakát a video znělka rozpoznatelné i pro osoby se zrakovým omezením. Výrazné a kontrastní barvy tak nejsou zvoleny jen se snahou zdůraznit téma, ale aby byly čitelné pro co nejvíce lidí,“ vysvětluje autor kampaně Matyáš Trnka.

Kategorie Zemětaje odtajní filmy s environmentální tematikou

Jeden svět se věnuje ekologickým tématům takřka od svého založení, poslední tři roky mají filmy s touto tematikou své místo v kategorii Zemětaje. Právě ta se letos stala hlavní tematickou kategorií. Nabídne­ filmy, které se zabývají klimatickou změnou, energetikou, nebo třeba znečišťováním životního prostředí. Jedním z dokumentů, který tyto problémy sleduje v České republice okem mimozemské sondy, je nový film Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři. Dopady člověka na životní prostředí a znečištění ovzduší zkoumá dokument Město plné smogu. Jaký je život ve městě bez nebe a jak se k tomu staví tamní politici? To divákovi ukáže režisérka Meng Han, která natáčela v čínském městě Langfang nedaleko Pekingu, jež patří k místům s nejvíce znečištěným ovzduším. Znečištěním se zabývá i kanadský film V té vodě něco je. Známá herečka a aktivistka Ellen Page a režisér Ian Daniel navštěvují ženy ze zemědělských oblastí v provincii Nového Skotska, které bojují proti průmyslovým firmám za záchranu jejich přírody, komunity a především budoucnosti. Život v člověkem téměř neposkvrněné přírodě zachycuje dokument Svébytná půda. Kanadský snímek režiséra Davida Curtise je ódou na krásu odlehlého teritoria Yukon a na tamní obyvatele ve městě Dawson, kteří se snaží o potravinovou soběstačnost pomocí alternativního farmaření v často nehostinných podmínkách.

Do lesa, na poušť, nebo na vrcholy ledovce se budou diváci moci přenést díky virtuální realitě, jejíž celý program je zaměřen na ekologii a přírodu. V centru současného umění DOX v pražských Holešovicích, kde prohlídky virtuálních realit budou probíhat, bude pro návštěvníky připravena i speciální přírodní instalace. Návštěvníci díky virtuální realitě Ayahuasca mohou nahlédnout do živoucí halucinace oživlé přírody, která vzniká po pozření halucinogenní drogy Ayahuasca, s projektem Songbird podniknout výpravu za nedávno vyhynulým ptákem ōʻō (Moho), nebo navštívit v rámci Le Lac VR vysychající čadské jezero.

Kromě kategorie Zemětaje festival obsáhne i každoroční tři soutěžní kategorie (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších jedenáct tematických kategorií. Mimo to se na Jeden svět potřetí vrátí také program speciálních debat nazvaný Mluvící kino. Ten přiveze do Prahy odborníky z různých oblastí, kteří přednáškou doprovodí projekce vybraných filmů. O celosvětovém problému nedostupného bydlení bude diskutovat zvláštní zpravodajka OSN Leilani Farhani. Aktivista Amon Yiu Yeuk-wa z politického hnutí Demosisto v Hongkongu bude mluvit o aktuální politické situaci v regionu, kterým poslední půlrok zmítají protesty a demonstrace.

Jeden svět vyváženě (a) ekologicky

Na životní prostředí myslí organizátoři nejen při výběru snímků do programu, ale také během příprav festivalu a jeho průběhu. Šetření energií a vody, recyklování odpadu nejen v kancelářích, ale i ve všech kinech, omezení tisknutí a využívání ekologického papíru patří k samozřejmostem. Festivalový katalog byl letos nahrazen brožurou, která má o 50 % méně papíru a veškeré informace jsou šířeny online. Dále se festival snaží o spolupráci s partnery, kteří jsou ohleduplní k životnímu prostředí. Ohleduplnost platí i v dopravě hostů — těm je primárně nabízena doprava autobusem nebo vlakem a pokud je nutné létat, Jeden svět finančně kompenzuje jejich uhlíkovou stopu. Nově nabízí i možnost dopravy z letiště Pražskou integrovanou dopravou. „Na hosty budou na letišti čekat naši průvodci, kteří je doprovodí městskou dopravou až do hotelu nebo diváckého centra Langhans,“ vysvětluje vedoucí guest servisu Jednoho světa Sabina Solničková a dodává, že pokud host preferuje dopravu po Praze autem, využívá festival částečně elektroautomobily. Ke změně v dopravě došlo i při přivážení kopií filmů. Většina z nich je totiž pouze v digitálním formátu. Co zůstává naopak stejné jako v minulých letech, jsou vegetariánské rauty a využívání vlastních festivalových sklenic a porcelánu, díky čemuž vzniká minimální odpad.

Mimo ekologie hraje pro festival důležitou roli i podpora filmařů ze zemí s nedemokratickým či diktátorským režimem a lokální tvorba umělců. Jedna čtvrtina letošních filmů je natočená místními tvůrci. A v neposlední řadě se festival snaží vyvažovat poměr mezi počtem režisérů a režisérek.

Jeden svět pro všechny

Přístupnost festivalu pro diváky s postižením se za poslední tři roky stala naprostou samozřejmostí. Proto bude i letos Jeden svět usilovat o univerzální přístupnost. „Nezaměřujeme se pouze na určitou skupinu osob s postižením, jako to dělá mnoho jiných kulturních akcí, ale chceme skrze naše opatření zpřístupnit festivalový zážitek co nejširšímu spektru diváků,“ říká metodička přístupnosti Mariana Chytilová. Pro neslyšící a nedoslýchavé uvede pražský festival všechny dokumenty s českými titulky, a to včetně dokumentů v českém znění. Stejně jako loni si budou moci nevidomí a slabozrací poslechnout čtyři snímky s audiopopisem, který je bude do sluchátek informovat o dění na plátně. K tomu festival nabídne tři relaxované projekce, jejichž uvolněnější aranžmá může vyhovovat zejména divákům s mentálním postižením nebo s obtížemi v soustředění. V neposlední řadě v maximální možné míře posílí přístupnost svých míst pro diváky na vozíku či jiným omezením pohybu.

Jeden svět na školách

„Místo výuky do kina!“ To během festivalu zazní ve spoustě škol. Jeden svět totiž pořádá ve všech městech, kde se festival odehrává dopolední projekce pro školy. Také letos je pro ně připraven výběr filmů, které zaujmou všechny věkové kategorie. Pro žáky a žákyně základních škol to jsou tři pásma krátkých filmů, pokrývající širokou škálu témat, od šikany přes rodinné vztahy až po životní prostředí. Pro středoškoláky a středoškolačky jsou přichystány dva krátké a čtyři celovečerní filmy. Například Mai Khoi and The Dissidents o vietnamské zpěvačce, která kvůli svým protirežimním textům musí opustit Vietnam, v němž vládne nekompromisní cenzura, nebo Pro Samu (For Sama), odehrávající se v ohnisku válečného konfliktu v syrském Aleppu – snímek čerstvě ověnčený oscarovou nominací. Všechny filmy v rámci školních projekcí jsou spojeny s následnou debatou. Je třeba, aby se školy na projekce dopředu přihlásily: v Praze přes portál JSNS.CZ v prvním únorovém týdnu, v dalších městech prostřednictvím místních koordinátorů. Více na jsns.cz/festival.

East Doc Platform

East Doc Platform (7.–13. 3.) během Jednoho světa tradičně nabízí otevřený program zdarma v angličtině pro filmové profesionály i fanoušky dokumentů: masterclasses, diskuzní panely, prezentaci připravovaných českých dokumentů Czech Docs… Coming Soon a pitchingové fórum středo- a východoevropských projektů ve fázi vývoje a rané produkce. Pro návštěvníky z řad veřejnosti představuje EDP atraktivní možnost seznámit se s připravovanými projekty, mezi nimiž je i řada českých titulů. V minulosti se East Doc Platform zúčastnily např. tyto mezinárodně úspěšné projekty: Over the Limit, The Sound Is Innocent, Až přijde válka, Švéd v žigulíku či Ukrainian Sheriffs.

Pro filmové profesionály je East Doc Platform cestou k získání mezinárodních partnerů pro koprodukci, financování a distribuci dokumentárních projektů ve střední a východní Evropě. Zájemci z řad filmových profesionálů si mohou do 14. 2. koupit East Doc Platform industry akreditaci a potkat se s klíčovmi producenty, televizních i festivalových dramaturgy a distributory z celého světa.

Další informace na webu www.jedensvet.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: Zasedání nejvyššího orgánu Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. – Sněmu AMG – se uskutečnilo ve dnech 15.16. října 2024Konferenčním centru Národního zemědělského muzea Ostrava. Cílem tohoto významného setkání členů Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., byla příprava koncepcí a strategií na léta 2025–2027 volba nového vedení  Exekutivy AMG a Revizní komise AMG.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.10.2024

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ČR-PRAHA: Národní galerie Praha (NGP) se zařazuje mezi věhlasné světové výstavní sály a instituce, které představují výběr svých nejlepších děl mezinárodnímu publiku v platformě Samsung Obchod s uměním určené pro televizory The Frame. Mezi nově zařazené umělecké klenoty patří například ikonická Panna od Gustava Klimta či vrcholy Francouzské sbírky NGP zahrnující například Zelené obilí Vincenta van Gogha a Dámy v květinách Claude Moneta.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.10.2024