pátek
12. července 2024
svátek slaví Bořek
Titulní strana
© Archiv vydavatele



Jak lze propojit filosofické myšlení, katolickou víru a umění?

ČR: Vychází publikace, která ojedinělým způsobem přibližuje intelektuální atmosféru v Československu koncem šedesátých let. Kniha Zdeněk Neubauer, Václav Benda: Neapolské listy přináší edici dopisů dvou předních intelektuálních osobností: Zdeňka Neubauera a Václava Bendy. Publikaci k vydání připravil Martin C. Putna z  Fakulty humanitních studií UK. Fakulta podpořila vydání knihy v rámci projektu PROGRES. Publikace vychází v Nakladatelství Malvern.

Autor článku: 
Filip Poštulka

Dopisy byly psány v letech 1967–1969, kdy Zdeněk Neubauer (1942–2016) pobýval na vědecké stáži v biochemické laboratoři v Neapoli. Tématem dopisů jsou politické události oněch let, především však zachycují intelektuální atmosféru doby, v níž oba myslitelé hledají svůj způsob propojení filosofického myšlení, katolické víry a umění. Diskutují proto o římskokatolické teologii po Druhém vatikánském koncilu, ale také o myšlení radikálního filosofa, „českého Nietzscheho“ Ladislava Klímy, o kterém Václav Benda (1946–1999) píše diplomovou práci, nebo o duchovních principech ve výtvarném díle Josefa Šímy.

Jak odolat peklu?

„Kráčíme všichni po mystických cestách jsoucna a máme tentýž cíl. Není důvodu, proč bychom se na určitém úseku nespojili. Neboť pouze co odolává peklu, jest jsoucí. Nietzschovo přitakání tvůrčí, osvobozující ANO všemu jsoucímu platí tak pro nejzávažnější návrh. Realita jest totalitou, abstrakce jejím ochuzením,“ shrnuje dynamiku myšlení obou osobností autor a editor publikace Martin C. Putna.

Kontexty životní dráhy

Edici dopisů doplňují jednak vysvětlivky, komentáře a překlady cizojazyčných pasáží, a také biografický rozhovor s Kamilou Bendovou, která byla manželkou Václava Bendy a sestrou Zdeňka Neubauera. V něm jsou vůbec poprvé vyloženy kontexty původu, výchovy a životní dráhy Zdeňka Neubauera až do doby vzniku těchto dopisů. Publikaci k vydání připravil, komentoval, doslov napsal a rozhovor s Kamilou Bendovou vedl Martin C. Putna.

 

O autorovi

Prof. Mgr. Martin C. Putna, Dr. přednáší na FHS UK. Badatelsky se zabývá zejména vztahy mezi kulturou a náboženstvím. K jeho nejnovějším knihám patří první český překlad raných listů Marka Aurelia či komentovaný výbor z duchovních textů Karla Čapka Skoro modlitby. V době koronaviru zveřejňuje své fakultní přednášky na youtube kanále Volá Putna.

O FHS UK: Fakulta humanitních studií UK se odborně zabývá širokým spektrem věd o člověku a lidské společnosti. Působí jako mezioborový spojovník filosofie, sociálních a humanitních disciplín s přírodními a lékařskými vědami o člověku na Univerzitě Karlově. Soustřeďuje se na výzkumná témata z oblasti filosofie, sociálních a humanitních věd, realizuje a podporuje projekty základního i aplikovaného výzkumu v těchto disciplínách.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024

ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.07.2024