pátek
10. ledna 2025
svátek slaví Břetislav
Ilustrační snímek
© Michal Sedláček



Hudební soutěž Broumovská klávesa zve mladé pianisty k účasti na 14. ročníku

BROUMOV: Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy do 17 let se uskuteční již po čtrnácté v areálu broumovského kláštera ve dnech 3.–5. května 2024. Registraci otevírá soutěž na webu www.broumovskaklavesa.cz, přihlášky je možné podávat do 24. dubna letošního roku.

 

od 01.01.2024 do 24.04.2024
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Soutěž, která si za dobu svého působení získala pověst prestižního klání s účastí mladých špičkových pianistů, je určena pro čtyři věkové kategorie, pro každou z nich je jednokolová. K online registraci se mohou mladí klavíristé přihlásit na úvodní straně webu www.broumovskaklavesa.cz. Zvýhodněný soutěžní poplatek je 990 korun pro přihlášky podané do 1. dubna, přihlášky podané po tomto datu vyjdou účastníky na 1290 korun. Nejzazší termín podání přihlášky je 24. dubna 2024.

Nedílnou součástí přehlídky mladých talentů je koncert laureátů v pražském Rudolfinu, který je plánován na září. Devizou soutěže je nabídka dalších koncertních příležitostí pro vítěze, laureáti si jako jednu z cen mohou odvézt pozvání na festival Dvořákova Praha, festival Za poklady Broumovska, nebo vystoupení v rámci sezóny Karlovarského symfonického orchestru. „I letos bych rád pozval nejen naše mladé kolegy soutěžit do Broumova na již 14. ročník mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa. Pevně věřím, že se k nám naše budoucí klavírní naděje z celé Evropy těší alespoň tak jako mí drazí kolegové porotci, kteří se mi již nyní s předstihem ozývají,“ zve na soutěž umělecký ředitel klavírista Ivo Kahánek. V porotě dále usednou významní čeští klavíristé a představitelé předních hudebních institucí. Předsedou poroty bude intendant Akademie klasické hudby a Mezinárodního festivalu Dvořákova Praha Jan Simon, generální ředitel České filharmonie David Mareček, vedoucí oddělení klávesových nástrojů Pražské konzervatoře Milan Langer a Eliška Novotná, profesorka Fakulty umění Ostravské univerzity. Ze zahraničních porotců přivítá soutěž polského pianistu a pedagoga vysoké hudební školy v Krakově Mariana Sobulu.

Novinkou letošního ročníku je rozšíření poroty o dalšího zahraničního představitele. Je jím vyhledávaný německý pianista, ředitel festivalu Gezeitenkonzerte a pedagog na vysoké škole v Rostocku Matthias Kirschnereit. Kromě účasti v porotě Broumovské klávesy následně v létě povede s vybranými účastníky soutěže workshop v rámci festivalu Za poklady Broumovska.

 

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa vznikla v roce 2011. Jejím cílem je pořádání soutěže pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí.

Projekt vzniká v letošním roce za laskavé finanční podpory následujících partnerů: Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Nadační fond Milénium, Svíčky.cz a Hobra Školník. Hudebními partnery jsou festivaly Dvořákova Praha a Za poklady Broumovska a SO Karlovy Vary. Mediálním partnerem soutěže je Naše Broumovsko.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025