pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav
Ostrava New Orchestra
© zdroj: http://www.newmusicostrava.cz/



Hudba dneška na festivalu Ostravské dny

OSTRAVA: Staré koupelny bývalého Dolu Hlubina se stanou prvním místem, kde se odehraje letošní 10. bienále jednoho z nejvýznamnějších festivalů soudobé hudby na světě – Ostravské dny. Už několik dní v Ostravě diskutují desítky skladatelů z celého světa o podobách současné „klasické“ hudby, interpreti plní složitý zkouškový plán a do symfonického orchestru zasedá každý den asi 80 mladých hudebníků, včetně špičkových hráčů Ostravské bandy. Přípravy na 14 koncertů a jednu 18hodinovou noc vrcholí.

od 22.08.2019 do 31.08.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Ostravské dny obsadí také tři scény Divadla Jiřího Myrona, řetízkové šatny Dolu Michal, kryté náměstí Trojhalí Karolina, Katedrálu Božského Spasitele, Janáčkovu konzervatoř nebo Centrum PANT. Rozezní se oba břehy Ostravice a za doprovodu trubky budou motorkáři túrovat americké Harleye.

Bienále Ostravské dny jsou hudební, společenskou a uměleckou událostí mezinárodního charakteru, která vrcholí festivalem pro veřejnost. Úplné novinky i cesty do nedávné minulosti nabídne program složený letos z 80 kompozic. Program, který v rámci Ostravských dnů představuje pohled do historie, by byl pro drtivou většinu festivalů odvážných krokem do budoucna. Program s pohledem do budoucnosti uvede nejnovější skladby mladé generace, ale i světově uznávaných umělců, mezi které letos patří např. Christian Wolff, Frederic Rzewski, Chaya Czernowin, Bernhard Lang, Miroslav Srnka, Isabel Mundry nebo Peter Ablinger. Tito a další jsou už na místě a vedle přednášek dohlížejí na nastudování svých kompozic. Jen mezi lety 2018-2019 vzniklo 40 skladeb, které jsou součástí nadcházejících Ostravských dnů a z velké části byly komponovány s myšlenkou na toto bienále. Pozornost bude také zaměřena na první polovinu šedesátých let a ikonické skladby Terry Rileyho, Roberta Ashleyho, La Monte Younga, Aloise Háby nebo György Ligetiho.

NĚKOLIK NEJ… FESTIVALU OSTRAVSKÉ DNY 2019:

NEJ-starší skladba je od Magdaleny J. Beyer, první známé dílo pro nástroje s elektronikou (1938)

NEJ-delší kompozice je trio For Philip Guston Mortona Feldmana a potrvá 5 (!) hodin bez přestávky

NEJ-novější dílo je Petra Kotíka pro houslistku Hanu Kotkovou a Ostravskou bandu, dopsáno dnes

NEJ-kurióznějším koncertním nástrojem je jemenský šofar z rohu antilopy, hraje skladatel Alvin Curran

NEJ-dražší stroj v partituře: Harley-Davidson motocykl. Potřebujeme jich devět

NEJ-delší ticho je v symfonii: Monotone-Silence konceptualisty Yvese Kleina, trvá 20 minut

NEJ-více klavírů je ve skladbě Julia Eastmana Crazy Nigger čtyři koncertní křídla a s těmi souvisí

NEJ-větší počet současně vystupujících hráčů na klavír, v závěru skladby jich bude 17

NEJ-rockovější kus je od Petera Ablingera a jmenuje se Black Series

NEJ-vytíženějším klavíristou je Daan Vandewalle. Hraje rozsáhlé skladby Rataje, Rzewského a Currana

NEJ-méně slov na největší ploše zpívá operní diva Claudia Barainsky ve Feldmanově opeře Neither

NEJ-větší počet mladých skladatelů vystoupí na koncertě Last call na Janáčkově konzervatoři

NEJ-rozsáhlejším koncertním prostorem je dvojlodní zastřešené náměstí Karolina, má 4 500 m2

NEJ-oblíbenější múza skladatele Salvatore Sciarrina je mezzosopranistka Anna Radziejewska

NEJ-mladším skladatelem Ostravských dní je 20letý Michael Gancz (Izrael/USA)

NEJ-více českých hráčů vystoupí v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu na závěr OD

NEJ-náročnější skladba festivalu je od Bernharda Langa s basklarinetovým sólem Garetha Davise

Permanentka na všechny koncerty je ke koupi za 850 Kč. Sleva pro studenty, seniory, ZTP/P činí 150 Kč z ceny permanentky. Ceny jednotlivých koncertů jsou uvedeny na našich webových stránkách. Vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut.

Festival Ostravské dny se koná za podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, společnosti SATUM a díky dalším institucím, nadacím i podpoře soukromého sektoru. Za kontinuální velkorysou pomoc Ostravskému centru nové hudby děkujeme Liboru Winklerovi.

Ostravské dny probíhají ve spolupráci s Trojhalím Karolina, Národním divadlem moravskoslezským, Janáčkovou konzervatoří v Ostravě, Provozem Hlubina a spolkem Bludný kámen.

Pořadatelem festivalu je Ostravské centrum nové hudby. Informace o festivalu a dalších projektech jsou k dispozici na webových stránkách www.newmusicostrava.cz a také na facebooku.

Zdroj: Silvie Marková, SMART Communication

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024