čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
120 let Sokola v Hořeních Pasekách
© Milan Turek



Hoření Paseky pod Ještědem oslavují 120 let založení Sokola

SVĚTLÁ POD JEŠTĚDEM: Krajina v Podještědí je považována zvláště německými odborníky v cestovním ruchu krajinou téměř biblickou. Prochází tudy poutní cesty Jakobsweg a novější Via sacra. Žádné továrny, žádné dálnice jen místní silničky se spolu s kolejemi železnice klikatí mezi loukami a poli zvlněnou krajinou, kterou krášlí četná květena a zvěř. Vesničky s typickými hospůdkami, české roubenky, selská stavení i malé domky často umístěné do obdivuhodných zákoutí přírody jsou místem života plného vlastenectví a tradic. Bez ohledu na zájem a často i bez zvláštní podpory státu  zde pulsuje bohatý společenský život.  Mezi řadou společenských organizací je Podještědská župa Sokola s dvaceti jednotami, z nichž TJ Sokol Hoření Paseky letos oslavuje 120 let od svého založení.

Autor článku: 
Milan Turek

"Název Sokolské souzvuky vlastně není původní. Nazvali tak jedno svoje vánoční posezení sokolové v Českém Dubu – a já ho považovala za vhodné vzhledem k plánům, které jsem s ním měla. ´Souzvuky´ totiž mají znamenat souzvuky lidí stejné krve,  stejného přesvědčení a zájmů, souzvuky těch, kteří si mají stále co říci a kterým je dobře být pohromadě." (Jarina Žitná, Sokolské souzvuky č. 3-4, 2015)
Vesnička Hoření Paseky  náleží do obce Světlá pod Ještědem, je místem kam jezdívala na prázdniny významná česká spisovatelka Karolina Světlá. V roce 1893 zde začínala svůj život organizace Sokola. První členové patřili nejdříve k sokolské organizaci v Českém Dubě. Jejich počet časem narůstal k padesáti, až nakonec vznikla v Hořeních Pasekách vlastní Jednota Sokola. Ustavující schůze se konala 3. května 1896. Ve výboru působili Bohuš Bulíř, dlouholetý starosta Jednoty, Václav Kašpar, první tamější výrobce lyží a propagátor lyžování, listonoš Stanislav Škoda a další občané vesnice.
Z jejich iniciativy byl život vesnice a současně i okolních sídel značně obohacen nejen o tělovýchovnou činnost, ale také o zajímavé kulturní akce. První župní slet Sokolské Župy Ještědské se konal 25. června 1899 v Hořeních Pasekách na zahradě Kateřiny Pavlové  „v Tyrovkách“, tedy pod samým Ještědem, od něhož  má župa jméno. Současně s župním sletem byla konána slavnost „rozvinutí prvního sokolského praporu“. Zastoupeny byly jednoty: Český Dub, Liberec, Hodkovice, Turnov, Jablonec, Frýdštejn, Rohozec, Líšný, Nábzí a Paseky. Matkou praporu byla Karolina Světlá. V té době už byla vážně nemocná, a tak ji jejím jménem zastoupila paní Anežka Šejnová z Prahy.
Karolina Světlá 7. září 1899 zemřela. Po celou dobu byla ctitelkou sokolské myšlenky. Zúčastnila se rozvinutí prvního sokolského praporu v Praze v roce 1862.  V roce 1902 byl přijat za člena Alois Vaňura, jeho členství však trvalo jeden rok. Do této doby byl členem výboru v Liberci a v roce 1903 už zase pracoval pro Liberec. Dalším podporovatelem podještědských sokolů byl liberecký lékař Václav Šamánek.
Světová válka přerušila činnost Sokola, život byl obnoven až po návratu vojáků a ovládnutí kraje, kde správa byla vesměs sestavována ze sudetských Němců. Vlastenecký život kypěl přednáškami, činoherními představeními, výlety, šibřinkami, cvičením a současně i účastí na celostátních akcích. Odtržením Sudet byla činnost českých organizací zakázána a z Podještědské župy byli umučeni Alois Vaňura a Josef Škoda.  V Angli při náletech na Německo zahynul Ota Pavlů.
Nový režim po roce 1948 stejně jako fašistické prostředí neumožnilo rozvoj místní organizace s původními ideály. Členové Sokola se nebáli vystupovat proti některým excesům vládnoucí partaje a přes různá omezení byl Sokol vedle fotbalistů, hasičů a dalších vesnických sdružení tahounem kulturního života i sportovních akcí. Dnes organizace sdružuje na sto padesát členů v pěti jednotách.  Za předsednictví Petra Bulíře organizuje pravidelná cvičení, podílí se na životě sokolské obce v Podještědí, vydává časopis Sokolské souzvuky a vyvíjí úsilí o zachování tradic i projevů vlastenectví. Krajina Podještědí i bez výrazné pozornosti centrálních institucí žije tak bohatým společenským životem.


 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024