úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
Vizuál k COH
© Zdroj: Výbor dobré vůle - Nadace Olgy HavlovéHlasujte pro kandidáty na Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové

ČR: Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) letos udělí již 26. Cenu Olgy Havlové a počtvrté i Cenu veřejnosti, která vzejde z online hlasování. Ocenění je určeno osobnosti, která navzdory svému zdravotnímu znevýhodnění pomáhá ostatním. Slavnostní předání cen se uskuteční 15. června v Praze, a to v souladu se všemi hygienickými opatřeními, která platí v době epidemie koronaviru. Kandidáty, kterým lze již nyní poslat hlas, jsou zveřejněni na stránkách www.cenaolgyhavlove.cz.

Autor článku: 
Jana Taušová

Letos může veřejnost posílat své hlasy skrze webové stránky od 1. května do 7. června. Ocenění získá osobnost s největším počtem hlasů na slavnostním udílení ocenění 15. června v Praze. „Porota Ceny Olgy Havlové vybrala do užší nominace na Cenu veřejnosti pět kandidátů. Jsou jimi Jan Ďurďák, Daniel Hottmar, Vladimír Mikuláš, Petra Hurtová a Věra Fina. Dále porota ze všech došlých nominací vybere letošního nositele Ceny Olgy Havlové,“ uvádí ředitelka VDV Monika Granja.

Kdo jsou kandidáti na Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové:

Jan Ďurďák z Děčína, lektor a odborný konzultant v Celesta Praha, z. ú.
Dlouhodobě se zasazuje o zlepšení péče o osoby s Parkinsonovou chorobou, jíž sám statečně čelí 18 let. Věnuje se osvětě, pořádá přednášky a besedy s cílem zvýšit povědomí veřejnosti o této nemoci. Dlouhodobě vedl regionální klub parkinsoniků v Děčíně a pořádá besedy pro domovy a kluby seniorů, zdravotní školy, odlehčovací služby, gymnázia a veřejnost. Podílel se na publikaci „Parkinsonova nemoc z různých úhlů“, publikuje články. V Celestě Praha vede odborné kurzy. Je držitelem cen Dobrovolník roku 2013, Městská cena Ď 2014, Cena Rady vlády pro seniory a stárnutí populace 2016.

Daniel Hottmar ze Štětkovic, dobrovolník v Hospici Dobrého Pastýře

Kvůli dětské mozkové obrně je odkázaný na vozík. Dětství prožil v Jedličkově ústavu a po pokusu o sebevraždu našel smysl života v křesťanské víře. Přes problémy s pohybem i řečí a chybějící vzdělání se stal kazatelem se značnou oblibou. Získal si studenty a profesory střední školy, kam jezdil na přednášky o lidech s handicapem. Nyní pracuje jako dobrovolník v duchovenské službě ve věznicích (Valdice, Bory, ad.) a jako duchovní v Hospici Dobrého pastýře v Čerčanech.

Petra Hurtová z České Lípy, pekařka v Koláčkárně u Salvátora

Trpí vrozenou zvýšenou lámavostí kostí a za život prodělala 68 zlomenin a přes 70 operací. Navzdory tomu už 6 let i při svém zaměstnání pomáhá ve volném čase jako dobrovolnice Adry. V nemocnici, na oddělení dlouhodobě nemocných, a v domově seniorů si s pacienty a seniory několik hodin denně povídá a povzbuzuje je. Je držitelkou ceny Křesadlo a patronkou dvou chlapců, z nichž jeden trpí svalovou dystrofií. Je aktivní sportovkyně – jezdí na handbiku a účastní se i závodů.

Vladimír Mikuláš z Prahy, spolupracovník organizace ALSA, z. s.

Tatínek dvojčat onemocněl amyotrofickou laterální sklerózou krátce před svatbou. Přestože je upoutaný na vozík, spolupracuje s nadací ALSA a pomáhá lidem s touto nemocí, ať už osvětou či speciálním cvičením na podporu dýchání. Nafotil též charitativní kalendář a pro nadaci získal sponzory. Po celou dobu své vlastní nemoci je v písemném kontaktu s jinými nemocnými a dává jim naději a povzbuzení. I když se jeho nemoc zhoršuje, je jeho mottem „Dokud je dech, je život.“

Věra Fina z Prahy, zakladatelka pacientské organizace Jelimán

Prodělala rakovinu rekta, stomii a náročnou léčbu. Boj s vážnou nemocí ji vedl k založení organizace pro onkologické pacienty a pacienty v remisi. Je autorkou projektu Sad nadějí, jehož součástí jsou výstavy jejích obrazů po celé ČR pod názvem „Každý den je dar“. Vytvořila z nich „Kouzelný kalendář“, který pomáhá získat prostředky na její projekt a pokřtil jej houslista Pavel Šporcl. Věra Fina usiluje o zavedení karet pro stomiky, které by jim pomáhaly v náročných situacích (např. při odbavování na letištích).

O Ceně Olgy Havlové

Cenu Olgy Havlové vyhlásila paní Olga v roce 1995 s cílem ocenit lidi se zdravotním postižením, kteří i přes svůj handicap dokážou velké věci, a jsou tak inspirací k překonávání překážek i zdravým lidem. Loni si ocenění odnesla Tereza Nagyová, autorka blogu NEJSEM TABU, za svou osvětovou činnost o životě se stomií.

Mediálními partnery Ceny Olgy Havlové 2020 jsou: Český rozhlas Radiožurnál, Deník N, Radio 1, dále pak mezi partnery patří Magistrát hlavního města Prahy, ČSOB, Subterra, České zastoupení Volvo a Auto Průhonice, MINET Elektro, Mountfield, Copy General ad.

www.vdv.cz|www.cenaolgyhavlove.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020