úterý
16. července 2024
svátek slaví Luboš
Vizuál k COH
© Zdroj: Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové



Hlasujte pro kandidáty na Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové

ČR: Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) letos udělí již 26. Cenu Olgy Havlové a počtvrté i Cenu veřejnosti, která vzejde z online hlasování. Ocenění je určeno osobnosti, která navzdory svému zdravotnímu znevýhodnění pomáhá ostatním. Slavnostní předání cen se uskuteční 15. června v Praze, a to v souladu se všemi hygienickými opatřeními, která platí v době epidemie koronaviru. Kandidáty, kterým lze již nyní poslat hlas, jsou zveřejněni na stránkách www.cenaolgyhavlove.cz.

Autor článku: 
Jana Taušová

Letos může veřejnost posílat své hlasy skrze webové stránky od 1. května do 7. června. Ocenění získá osobnost s největším počtem hlasů na slavnostním udílení ocenění 15. června v Praze. „Porota Ceny Olgy Havlové vybrala do užší nominace na Cenu veřejnosti pět kandidátů. Jsou jimi Jan Ďurďák, Daniel Hottmar, Vladimír Mikuláš, Petra Hurtová a Věra Fina. Dále porota ze všech došlých nominací vybere letošního nositele Ceny Olgy Havlové,“ uvádí ředitelka VDV Monika Granja.

Kdo jsou kandidáti na Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové:

Jan Ďurďák z Děčína, lektor a odborný konzultant v Celesta Praha, z. ú.
Dlouhodobě se zasazuje o zlepšení péče o osoby s Parkinsonovou chorobou, jíž sám statečně čelí 18 let. Věnuje se osvětě, pořádá přednášky a besedy s cílem zvýšit povědomí veřejnosti o této nemoci. Dlouhodobě vedl regionální klub parkinsoniků v Děčíně a pořádá besedy pro domovy a kluby seniorů, zdravotní školy, odlehčovací služby, gymnázia a veřejnost. Podílel se na publikaci „Parkinsonova nemoc z různých úhlů“, publikuje články. V Celestě Praha vede odborné kurzy. Je držitelem cen Dobrovolník roku 2013, Městská cena Ď 2014, Cena Rady vlády pro seniory a stárnutí populace 2016.

Daniel Hottmar ze Štětkovic, dobrovolník v Hospici Dobrého Pastýře

Kvůli dětské mozkové obrně je odkázaný na vozík. Dětství prožil v Jedličkově ústavu a po pokusu o sebevraždu našel smysl života v křesťanské víře. Přes problémy s pohybem i řečí a chybějící vzdělání se stal kazatelem se značnou oblibou. Získal si studenty a profesory střední školy, kam jezdil na přednášky o lidech s handicapem. Nyní pracuje jako dobrovolník v duchovenské službě ve věznicích (Valdice, Bory, ad.) a jako duchovní v Hospici Dobrého pastýře v Čerčanech.

Petra Hurtová z České Lípy, pekařka v Koláčkárně u Salvátora

Trpí vrozenou zvýšenou lámavostí kostí a za život prodělala 68 zlomenin a přes 70 operací. Navzdory tomu už 6 let i při svém zaměstnání pomáhá ve volném čase jako dobrovolnice Adry. V nemocnici, na oddělení dlouhodobě nemocných, a v domově seniorů si s pacienty a seniory několik hodin denně povídá a povzbuzuje je. Je držitelkou ceny Křesadlo a patronkou dvou chlapců, z nichž jeden trpí svalovou dystrofií. Je aktivní sportovkyně – jezdí na handbiku a účastní se i závodů.

Vladimír Mikuláš z Prahy, spolupracovník organizace ALSA, z. s.

Tatínek dvojčat onemocněl amyotrofickou laterální sklerózou krátce před svatbou. Přestože je upoutaný na vozík, spolupracuje s nadací ALSA a pomáhá lidem s touto nemocí, ať už osvětou či speciálním cvičením na podporu dýchání. Nafotil též charitativní kalendář a pro nadaci získal sponzory. Po celou dobu své vlastní nemoci je v písemném kontaktu s jinými nemocnými a dává jim naději a povzbuzení. I když se jeho nemoc zhoršuje, je jeho mottem „Dokud je dech, je život.“

Věra Fina z Prahy, zakladatelka pacientské organizace Jelimán

Prodělala rakovinu rekta, stomii a náročnou léčbu. Boj s vážnou nemocí ji vedl k založení organizace pro onkologické pacienty a pacienty v remisi. Je autorkou projektu Sad nadějí, jehož součástí jsou výstavy jejích obrazů po celé ČR pod názvem „Každý den je dar“. Vytvořila z nich „Kouzelný kalendář“, který pomáhá získat prostředky na její projekt a pokřtil jej houslista Pavel Šporcl. Věra Fina usiluje o zavedení karet pro stomiky, které by jim pomáhaly v náročných situacích (např. při odbavování na letištích).

O Ceně Olgy Havlové

Cenu Olgy Havlové vyhlásila paní Olga v roce 1995 s cílem ocenit lidi se zdravotním postižením, kteří i přes svůj handicap dokážou velké věci, a jsou tak inspirací k překonávání překážek i zdravým lidem. Loni si ocenění odnesla Tereza Nagyová, autorka blogu NEJSEM TABU, za svou osvětovou činnost o životě se stomií.

Mediálními partnery Ceny Olgy Havlové 2020 jsou: Český rozhlas Radiožurnál, Deník N, Radio 1, dále pak mezi partnery patří Magistrát hlavního města Prahy, ČSOB, Subterra, České zastoupení Volvo a Auto Průhonice, MINET Elektro, Mountfield, Copy General ad.

www.vdv.cz|www.cenaolgyhavlove.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024