čtvrtek
11. července 2024
svátek slaví Olga
Banner k akci
© Zdroj: https://www.facebook.com/openhouseworldwide



Historicky první mezinárodní festival Open House Worldwide zavede diváky do více než 40 měst na 5 kontinentech světa

PRAHA, ZAHRANIČÍ: První společná událost mezinárodní sítě Open House Worldwide festival se uskuteční o víkendu 14. a 15. listopadu 2020. Open House Praha se do festivalu zapojí videem vysílaným v samotném závěru akce, v neděli 15. listopadu od 23.00 hodin. Představí v něm tři pražské ikonické budovy reflektující dějiny českého moderního státu.

od 14.11.2020 do 15.11.2020
Autor článku: 
Michaela Pánková/ika

„Open House existuje proto, aby pomohl udělat města po celém světě otevřenější a přístupnější. V tomto roce plném výzev se celá komunita Open House dala dohromady, aby vytvořila společný online festival s programem, který nabídne dosud nevídaný pohled do měst celého světa, od Santiaga, Lagos po Taipei,“ říká Phineas Harper, ředitel organizace Open City, která spravuje síť Open House Worldwide.

Festival bude zahájen o půlnoci z pátku na sobotu 14. listopadu koordinovaného světového času (tj. v 1.00 hodinu ráno našeho času) a představí organizátory z různých měst mezinárodní sítě. Následný program festivalu v podobě prohlídek, diskuzních panelů či krátkých filmů a dokumentů je rozdělen do několika tematických bloků, které otevírají aktuální otázky současné architektury a urbanismu. Open House Worldwide se dotkne problémů, kterým lidé v souvislosti s architekturou a tvorbou prostředí po celém světě čelí – od změny klimatu přes bydlení a mobilitu, veřejný prostor, sociální život ve městech, po světový design a kulturní dědictví. Podobně jako všechny jiné akce Open House, je festival Open House Worldwide přístupný zdarma a vysílán bude na webových stránkách Open House Worldwide, a také v události na Facebooku. Příspěvky z jednotlivých měst budou ke zhlédnutí převážně v původním jazyce s anglickými titulky. Program festivalu je již nyní k dispozici na: https://www.openhouseworldwide.org/festival.

„Open House Praha je hrdým členem mezinárodní sítě Open House Worldwide od roku 2014 a těší nás, že jsme se mohli podílet na přípravě této významné mezinárodní události a prezentovat Prahu vedle nejvýznamnějších světových metropolí. Věříme, že lidem v této nelehké době zprostředkujeme alespoň virtuálně návštěvu světových měst i palčivá témata, která nyní hýbou světem,“ doplňuje Andrea Šenkyříková, zakladatelka a ředitelka festivalu Open House Praha.

Open House Praha se do festivalu zapojí videem vysílaném v samotném závěru festivalu, v neděli 15. listopadu od 23.00 hodin. Představí v něm tři pražské ikonické budovy reflektující dějiny českého moderního státu. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, nadčasová stavba z 30. let 20. století, reprezentuje období první Československé republiky. Sakrální prostor je navržen slovinským architektem Jože Plečnikem a pyšní se největšími prosklenými hodinami v Česku. Kongresové centrum Praha, monumentální palác vystavěný za socialismu pro konání sjezdů komunistické strany, dnes multifunkční budova s jedním z nejlepších akustických sálů na světě. Tančící dům, pravděpodobně nejznámější česká moderní stavba, která se stala symbolem přerodu porevoluční demokratické éry. Jejími autory byli český architekt chorvatského původu Vlado Milunič a kanadský architekt Frank O. Gehry. Průvodcem na cestě za poznáváním pražských architektonických skvostů bude Adam Gebrian, český architekt a popularizátor architektury. Video vzniklo díky spolupráci s internetovou televizí Mall.tv a bude uváděno v češtiněanglickými titulky a bude též tlumočené pro neslyšící diváky do mezinárodního znakového systému.

Koncept festivalu Open House vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Díky svému úspěchu se festival postupně rozšířil do více než 40 měst celého světa. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide, která vznikla oficiálně v roce 2010 a spravuje ji nezisková organizace Open City, registrovaná ve Velké Británii.

 

Open House Worldwide

www.openhouseworldwide.org

#openhouseworldwide

Open House Worldwide na Facebooku, Instagramu, Twitteru a LinkedIn

Video trailer

Událost na Facebooku

 

Open House Praha

www.openhousepraha.cz

#openhousepraha

Open House Praha na Facebooku, Instagramu, Linked In, Youtube

 

Tematické sekce festivalu Open House Worldwide

 

Bydlení

Sekce zaměřená na téma bydlení se bude věnovat například prezentaci vídeňské čtvrti Sonnwendviertel Ost, ve které byl využit koncept tzv. participativního designu. V interaktivním panelu Buenos Aires bude představeno téma urbanizace neformálních čtvrtí na jihu Buenos Aires. Open House Lagos pozve na diskuzi týkající se bydlení domácností s nízkými příjmy v chudinských čtvrtích Lagosu. Tématem lidí bez domova se bude zabývat nový dokument od Kanadského centra architektury (CCA) s názvem What It Takes to Make a Home.

Infrastruktura a mobilita

Ústředním tématem sekce je ekologicky šetrná doprava a architektonicko-urbanistické plánování v 21. století. Tato sekce připomene významný projekt na rozšíření Barcelony, za nímž stál Ildefons Cerdà, a představí jeho progresivní přizpůsobení současným potřebám dopravy v této španělské metropoli. Součástí bude i procházka napříč staletími historie přístavu Palma de Mallorca. V rámci sekce proběhne také speciální akce organizovaná galerií v Mexico City s názvem Proyector. Ta představí deset svěžích architektonických postupů, které zviditelňují jinak skryté systémy městské infrastruktury.

Klima v krizi

Mladá generace organizováním školních stávek pro klima ukazuje, že jí klimatická krize není lhostejná. V rámci festivalu proto v diskuzi na toto téma promluví právě mladí lidé. Open House Dublin připravil diskuzní panel Youth Manifesto! sestavený z účastníků ve věku od 15 do 18 let, kteří se budou zabývat architekturou a její odpovědností ke klimatu. V této sekci také bude možnost se podívat do třech evropských domů, které se zřetelem na klima vykazují neotřelý přístup k designu. V neposlední řadě bude možné se připojit k průzkumu řeky Santa Catarina v Monterrey.

Sociální život ve městech

Jak probíhá každodenní život v asijské metropoli během pandemie koronaviru? Touto otázkou se bude zabývat výzkum nejnovějšího člena sítě Open House Worldwide, Open House Taipei. Společně s Open House Soul se pak budou moci lidé zamyslet, jak se během lockdownu změnil náš vztah k domácímu prostředí. Součástí sekce bude také diskuze pod vedením Open House New York, ve které dostanou prostor hnutí za městskou sociální spravedlnost. Diskuze bude řešit i význam „otevřeného města“, který bude podrobně rozebrán optikou genderu a hendikepu.

Veřejné prostory

Diváci budou moci objevovat pouliční umění v Athénách, nábřeží v Chicagu z paluby lodi, londýnské ulice nebo díla architektky Liny Bo Bardi v brazilském São Paulu. Tato sekce se rovněž zaměří na roli mladých lidí ve formování londýnského veřejného prostoru, a to v rámci speciální akce, kterou pořádá Julia King a Akil Scafe-Smith.

Dědictví a světový design

Stejně jako akce Open House po celém světě oslavuje i festival Open House Worldwide úžasně navržené prostory a místa. Pásmo úchvatných filmů provede architektonickými skvosty ve vybraných městech, mezi kterými nebude chybět Praha, Dublin nebo Vilnius. Open House Brisbane uspořádá diskuzi, která se zaměří na lidovou architekturu vznikající na ostrově Minjerribah, a s Open House Tallinn bude možné se podívat do opuštěného kolosálního areálu Linnahall, ve kterém se natáčel nedávno uvedený film Tenet od režiséra Christophera Nolana.

www.openhousepraha.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024

ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.07.2024